+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Abadile nedir, Abadile hakkında bilgi, Abadile ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Abadile nedir, Abadile hakkında bilgi, Abadile ile ilgili bilgi
  Abadile nedir, Abadile hakkında bilgi, Abadile ile ilgili bilgi

  Abadile'nin Türkçe karşılığı Peygamber Efendimizin Eshab-ı Kiram yani Saabiler veya arkadaşları anlamına gelen Abdullahlar anlamındadır.Fıkıh ve Hadis-i şeriflerinde ün yapmış Abdullah adını taşıyan mübarek sahabiler manasındadır.Peygamber Efendimiz'in yanında tam üç yüz Abdullah adını taşıyan sahabi vardı.

  Abdullahlar. Peygamber efendimizin Eshâb-ı kirâmı (arkadaşları) arasında fıkıh ve hadîs-i şerîf ilimlerinde şöhret bulmuş Abdullah adını taşıyan sahâbîler. Abâdile, Abdullah kelimesinin çokluk şeklidir. Peygamber efendimizin Eshâb-ı kirâmı arasında A bdullah isimli üç yüz kadar sahâbi bulunmaktaydı. Fakat bunların içinde; Abdullah bin Ömer, Abdullah bin Abbâs, Abdullah bin Zübeyr, Abdullah bin Amr bin Âs radıyallahü anhüm, ilimdeki yükseklikleri sebebiyle Abâdile ünvânı ile tanındılar. Bunlara Abâdile-i Erbea da denilmektedir.
  Abdullah bin Mes’ûd’un (radıyallahü anh) fıkıh ilminde önemli bir yeri olduğu halde, Abâdile arasında zikredilmemesi, bu tâbirin onun vefâtından sonra çıkmış olması sebebiyledir. Bununla berâber onu Abâdileden sayan âlimler de vardır. (İbn-i Hümâm, Ahmed Naîm) 2. GÜLDEREN
  Üye

  bunlar peygamberimiz zamanında birçok ilimle ilgilenmiş kendilerini hakka adadıkları için Allah ın kulu anlamına gelen Abdullah ismiyle şereflenmiş sahabelerdir ve bunlar şerefli kişilerdir
+ Yorum Gönder