+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Denize düşen yılana sarılır atasözünün hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Denize düşen yılana sarılır atasözünün hikayesi
  denize düşen yılana sarılır atasözünün öyküsü

  SULTAN II. MAHMUT DÖNEMİNDE, Kavaklı Mehmet Ali Paşa, Mısır Valisi idi. Gücüne çok güvenen Paşanın niyeti önce Suriye'yi, sonra da bütün Osmanlı'yı ele geçirmekti.
  Oğlu ibrahim Paşa, Suriye'yi almış. Osmanlı'nın gönderdiği kuvvetleri mağlup etmiş ve istanbul'a doğru yola çıkmış.

  Sultan II. Mahmut, ordusunun o an için bunlarla başedebilecek durumda olmadığını bildiğinden Rus Çarı Nikola'dan yardım istemiş. Ruslardan yardım istemek bir Osmanlı Sultanı için pek alışılmış bir durum olmadığından vezirlerden bir kısmı "bu nasıl işdür" diye söylenmeye başlayınca Sultan Mahmut:
  "Ne yapalım" demiş. "Denize düşen yılana sarılır."
  Bu söz, kötü bir durumdan kurtulmak için normal şartlarda kabul edilemez ama daha az kötü bir duruma razı olmak mânâsında kullanılır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Başınıza kötü şeyler gele bilir veya kötü kişilerle tanışa bilir siniz ama o kötü kişilerden daha kötüsü veya o kötü şeyden daha kötüsü başınıza geldiği zaman da ilk anlatığım kötünün yanına kaçarsınız çünkü başınız daha az belaya girer.
+ Yorum Gönder


denize düşen yilana sarilir hikayesi,  denize düşen yılana sarılır hikayesi,  denize düşen yılana sarılır atasözünün hikayesi,  denize dusen yilana sarilir hikaye kisa,  denize d,  osmanlı tarihinde denize düşen yılana sarılır