+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi
  etekleri zil çalmak deyiminin öyküsü

  VAKTİYLE ANADOLU'NUN bir şehrinde, herkesin 'çıngıraklı baba' diye sevdiği, hürmet ettiği ve hatta keramet sahibi sanarak, manevî kuvvetinden çekindiği bir adam varmış.
  Yaşlıca, ak sakallı, ak sarıklı, esrarengiz biriymiş.
  Pabuçlarının burunlarına ve cübbesinin eteklerine yüzlerce ufak kuzu çıngırağı ve zil dikermiş. Onun uzaktan yaklaştığını bu çıngırak ve zil seslerinden herkes duyarmış.Çıngırak ve zillerin sebebini soranlara: "Efendim, insan bilmeyerek, görmeyerek, yerdeki karıncaları ve diğer ufacık mahlûkları çiğneyebilir ve günaha girer. Onları ayağımın altından ürkütüp kaçırmak için bu çıngırakları diktim" cevabını verirmiş.
  Bir gün hükümet kuvvetlerinin uzun bir takip sonunda yakaladığı en azılı eşkiya çetesine bu çıngıraklı babanın reislik yaptığı mahkemede anlaşılmış.
  Herkes hayretten dona kalmış. O günden sonra halkın dilinde bu söz yer etmiş. Herhangi bir adamın doğruluğundan ve namusundan şüphe edildiği zaman şöyle derlermiş:
  "O kadar dürüst ve doğru bir insandır ki, etekleri zil çalıyor."

  Bu deyim, günümüzde, sevinçten eli ayağı birbirine dolaşmak, heyecanlanmak mânâsında kullanılmaktadır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Çok mutlu olmak aşırı bir şekilde sevinmek ve elinin ayağının bir birine dolaştıracak kadar iyi bir haber alınması sonucunda kullanılan deyimimiz tir.
+ Yorum Gönder


etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi,  etekleri zil çalmak deyiminin çıkış hikayesi kısaca,  etekleri zil caliyor deyiminin hikayesi nedie,  eteklerı zıl calmak hıkaye,  etekleri zil çalıyor deyiminin hikayesi,  etekleri zil calmak degiminin hikayesi