+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Işin püf noktası deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Işin püf noktası deyiminin hikayesi
  işin püf noktası deyiminin öyküsü

  VAKTİYLE çömlekhanede çalışan bir kalfa, zaman gelmiş usta çıkmış, kendisi de başka bir yerde çöm-lekhane açıp imalâta başlamış.
  Fakat kendisinin yaptığı çömlekler bir türlü tam parlak ve pırıl pırıl cilalı olmazmış. Yüzleri pürüzlü ve mat düşermiş. Ustasından öğrendiklerini aynen uyguladığı halde, bu hatanın nereden kaynaklandığını bir türlü anlayamazmış.Bir gün, eski ustasının çömlekhanesine giderek yapılan işleri bir kez daha dikkatle seyretmiş. Ustası kuruyan çömlekleri fırına verirken üzerlerindeki ince tozlara şöyle bir "Püüüüfff" diyerek üflüyor ve elindeki cila fırçasını ondan sonra sürüyormuş. Bunu gören yeni usta, kendi kendine şöyle demiş:
  "Her şeyi öğrendim ama, işin bu püf noktasına hiç dikkat etmemişim."
  Bu deyim, ustalık gerektiren bir işin, dışarıdan bakıldığında zor görünen taraflarını kolayca yapabilecek yolları anlatmak için kullanılır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Bir işin dışarıdan bakıldığında ne kadar zor ve imkansız gibi görürüz ama o işi sürekli yapan kişiler vardır ve onlara göre bu iş o kadar zor ve imkansız değildir çünkü onlar o işin püf noktasını bulmuşlar dır.
+ Yorum Gönder