+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Rahmet okutmak deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Rahmet okutmak deyiminin hikayesi
  rahmet okutmak deyiminin öyküsü

  HIRSIZIN BİRİ GÜN GELİP, ihtiyarlamış ve nihayet hastalanıp yatağa düşmüş.
  Öleceğini anladığından, Allah'a yalvarmağa başlamış:
  "Allah'ım, öleceğime gam çekmiyorum. Fakat ömrüm boyunca hırsızlıkla geçindim. Şunun bunun canını yaktım. Ben bu kadar günah ile senin huzuruna ne yüzle çıkacağım? Hesap vermeğe nasıl geleceğim? Dünyada herkes benim arkamdan lanet okuyacak, sen beni affet Allah'ım" diye yalvarıyormuş.Hırsızın, delikanlı bir oğlu varmış. Babasının yatağının baş ucunda bu yakarışı dinlemiş ve babasını teselli etmiş:
  "Baba, sen hiç merak etme. Ben seni her gün rahmetle andıracağım. Yüreğin rahat olsun"
  Birkaç gün sonra babası ölmüş. Evin geçim yükü oğlunun omuzlarına yüklenmiş. Haylaz oğlan başlamış babasının mesleğini devam ettirmeye
  Fakat öyle merhametsizce ve öyle gaddarca ev soyarmış ki, girdiği evde iğneden ipliğe ne varsa hepsini siler süpürür, torbasına doldururmuş.

  Eşyası dibinden süpürülmüş olan ev sahipleri, sabahleyin uyandıkları zaman, tamtakır kalan evde, ele alacak bir bardak bile bulamayınca, ne yapacaklarını bilemezlermiş.
  Şehirde herkes bu yeni hırsızdan yaka silker birbirlerine dert yanarken:
  "Yahu, babası da hırsızdı ama, yine Allah rahmet eylesin insaflı adamdı, ihtiyacı kadar bir şeyler alıp çıkardı. Lâkin bu mel'un oğlan, girdiği evi kökünden kurutuyor" derlermiş.
  Bu deyim, kötü birisinin ardından daha kötüsünün gelerek öncekini aratması mânâsında kullanılır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Bir kişiye bir iyilik veya bir yardımda bulunursan o kişi yaptığın iyiliği,yardımı aşla unutmaz ve her zaman seni yad ede veya iyi bir evlat yetiştirmiş sen o evladın yaptığı iyiliklerdeki kişiler seni iyi anar.
+ Yorum Gönder