+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Sermayeyi kediye yüklemek deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Sermayeyi kediye yüklemek deyiminin hikayesi
  sermayeyi kediye yüklemek deyiminin öyküsü

  ANADOLU İLLERİNDEN birinde, zengin bir kuyumcu varmış. Dükkânında yıllardan beri bir kalfa çalıştırır ve kimseye güvenmezmiş. Sabahleyin dükkânı kendi açar, akşam kendi kapatırmış. Köle gibi çalıştırdığı ve sanatı sayesinde onca para kazandığı kalfasına ise, doğru dürüst para bile vermezmiş. Kalfa o kadar rica ettiği halde, aylığına zam yapılmayınca, geçinemez olmuş. Bu işe kendisi bir çare bulmaya karar vermiş.
  Kalfanın evi, dükkâna yakınmış. Evdeki kedisini, her sabah yemek yemesi için dükkana gelip, sonra eve dönmeye alıştırmış. Karısı, kedinin boynuna bir kurdela bağlamış ve ucuna da nazarlık muskası biçiminde gizli bir cep dikmiş.
  Sabahları kendi kendine dükkâna gelip yemek yemeye alıştırılan kedinin boynundaki ufacık cebin içine, kalfa her gün bir altın çalarak gizlice sokar ve kediyi eve salıverirmiş. Bu yıllarca sürmüş.
  Cimri sarraf, altınlarının eksildiğini sezer, ama nasıl çalındığını bir türlü anlayamazmış. Günden güne kazancı azalmış. Sermayeden yemeğe başlamış. Dükkânı kapatırken, kalfanın üstünü başını arar, ama bir şey bulamazmış. Nihayet kalfayı kovmuş. Kalfa da çaldığı altınlarla, onun dükkânının tam karşısına bir dükkân açmış. Halk, yeni açılan dükkâna akın ettiği için eski patron bir süre sonra iflas etmiş.
  Eski sarraf bir gün eski kalfasının dükkanına gelmiş. Kalfa eski patronuna çok saygılı davranmış. Konuşurlarken, "Bu işi nasıl yaptığını anlatırsan sana hakkımı helal ederim" demiş.
  Kalfa gülmüş ve o sırada kucağına tırmanan kediyi göstererek: "İşte ustacığım" demiş, "senin sermayeni ben bu kediye yükledim."
  Bu deyim, hesapsız harcamalar sonucunda elindeki parayı tüketenleri tarif için kullanılır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Bu deyim insanların hesapsız kitapsız paralarını çarçur etmelerini anlatan bir deyim eğer sen harcamalarına dikkat etmesen yarın bir gün beş parasız aç sefil kalırsın ve senin dalga geçtiğin insanlar sende üste olur.
+ Yorum Gönder