+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürkün çocukluğu ile ilgili anısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Atatürkün çocukluğu ile ilgili anısı
  Atatürkün çocukluğu ile ilgili anısı


  Sekiz yıl sonra eve dönüş sevinci

  Makbule Hanım ve annesi Zübeyde Hanım, Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Selanik’ten İstanbul’a gelerek Beşiktaş Akaretler’de bir eve yerleşirler. Bu dönemde çeşitli cephelerde savaşan Atatürk, Makbule Hanım’ın anlattığına göre tam sekiz yıl evinden uzak kalmış. Makbule Hanım, Ağabeyinin dönüşünü şöyle anlatıyor: “İstanbula geleceğini haber aldığımız zaman sevincimize payan yoktu. On gün on gece hazırlık yaptık. Her tarafı sildik, süpürdük.. Sevdiği yemekleri yaptık. Sekiz senelik bir ayrılıktan ve zaferden sonra Ağabeyimin dönüşü bizi sevinçten deliye çevirmişti adeta. Ah! O gün.. O güzel ve mesut günü şu anda bile hatırladıkça içimde çok derin bir sızı hissediyorum.” 2. Ziyaretçi

  atatürk ün çocukluğunu bilen varmı)
 3. Asel
  Bayan Üye
  atatürk ün çocukluğunu bilen varmı)

  Mustafa, ilk önce mahalle mektebinde öğrenim hayatına başlamış, sonra da babasının isteğiyle Şemsi Efendi Mektebi’ne geçmiştir. 1888 yılında babasını kaybetmiş, bir süreliğine dayısının yanında kalarak eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır.

  Makbule Atadan’ın anılarından anlaşıldığı üzere; Mustafa, kardeşleri Makbule ve Naciye ile ceviz oyunu, saklambaç ve daha bir çok değişik oyunlar oynarmış. Çok hareketli olan Mustafa, kız kardeşleri ile şakalaşır, bir çok muziplikler yaparmış. Aslında mizaç olarak sert bir yapıya sahip olan Mustafa, kız kardeşi Makbule’nin itaatkâr olmasından dolayı ona pek kızmazmış.

  Çocukluk yıllarından beri ata ve silaha karşı büyük heves duyan Mustafa’nın, tahta parçalarından tabanca ve tambura yaptığını anlatan Makbule Atadan, kardeşinin her türlü oyuncağa düşkün olduğunu ve kendisine “Makbuş” diye hitap ettiğini söylüyor.

  Ağabeyi Mustafa’nın çocukken fareden korktuğunu anlatan Makbule Atadan, Zübeyde Hanım’ın Mustafa’ya; “Sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?” dediğinden bahsediyor.

  Faydalanılan Kaynak: Şemsi Belli (Makbule Atadan anlatıyor; Ağabeyim Mustafa Kemal)
+ Yorum Gönder


atatürkün çocukluğuyla ilgili anıları,  atatürkün çocukluğuyla ilgili anısı,  atatürkün çocukluğuyla ilgili bir anısı,  atatürkün çocukluğu ile ilgili anı,  atatürkün çocukluğu ile ilgili anıları,  atatürkün çocukluğuyla ilgili anı