+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Eskişehir Atatürk ve Kültür Müzesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Eskişehir Atatürk ve Kültür Müzesi

  Atatürk ve Kültür Müzesi  Eskişehir-Atatürk ve Kültür Müzesi, eski Temyiz Mahkemesi ve Adalet İlkokulunda düzenlenmiş ve 1970 yılında ziyarete açılmıştır.
  Atatürk, 1920-1938 yılları arasıda Eskişehir'e 16 kez gelmiş, bu gelişlerinde Eskişehir'de bir iki gün kaldığı gibi, çoğu kez günü birliğine Eskişehir'e uğramıştır. Atatürk'ün Eskişehir'e gelişlerini, bu gelişlerin anılarını yaşatmak üzere, Prof. Orhan Oğuz'un Milli Eğitim Bakanı, bu kitabın yazarının da Müsteşarı olduğu yıllarda, bir Atatürk Müzesi açılmasını kararlaştırılmış, Müze için en uygun yerin eski Temyiz Mahkemesi, daha sonra Adalet İlkokulu olan bodrumu ile 2 katlı bina olduğu sonucuna varılmıştır. Bir yıl gibi kısa bir sürede onarılan binada Atatürk'le ilgili Eşya ve fotoğraflarla Atatürk ve Kültür Müzesi düzenlenmiş, 24 Mayıs 1970 günü törenle ziyarete açılmıştır.

  Atatürk ve Kültür Müzesi'nin bölümleri şöyledir:

  Birinci Salon : Atatürk'ün anılarını yaşatan eşyalarla tanzim edilmiş olup, burada Anıtkabir Müzesinden getirilen şahsi eşyaları, Ankara Etnoğrafya Müzesinden getirilen hediyelik eşyaları, kronolojik olarak dizilen fotoğrafları yer almaktadır.

  İkinci ve Üçüncü Salon : Topkapı Sarayı Müzesinde ve yöreden de derlenen etnoğrafik eserler, Atatürk'ün Eskişehir fotoğrafları ile kentin özelliği olan ve "beyaz altın" denilen lüle taşının yerinden çıkışından başlıyarak işlenişi ve kullanımına kadar geçirdiği safhaları gösterir koleksiyonu ihtiva etmektedir.

  Orta Salon : Atatürk ile ilgili kitaplar teşhir edilmektedir
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Bu müzede Mustafa Kemalin anılarını yaşatmak için koyulan eşyalardır.çoğu kez gün birliğine Eskişehir'e uğramıştır.Atatürk ve kültür müzesi düzenlenmiş ,24 mayıs 1970 günü törenle ziyarete açılmıştır.
+ Yorum Gönder