+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk amasyada ne yaptı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürk amasyada ne yaptı
  Atatürk amasyada ne yaptı

  12 Haziran 1919’da Havza’dan Amasya’ya gelen Mustafa Kemal Paşa buradan yayınladığı bildiri ile ülkenin içine düştüğü durumu açıklıkla saptıyor, çözümün bütün güçlerin birleşmesinden geçtiğini vurguluyordu. M.Kemal Amasya’da Anadolu ve Rumeli’de kurulan Mudafaa-i Hukuku Derneklerini birleştirme, kongreler yaparak tüm ulusun kesin kararına dayalı yeni bir yönetim kurma amacıyla Amasya Tamimi’ni hazırlamıştır.

  atat-rk-amasyada.jpg
  Bu tamimin önemli maddeleri: -Vatanın bütünlüğü ulusun bağımsızlığı tehlikededir. Hükümet millet için üstlendiği görev ve sorumluluklarını yerine getirememektedir. -Ulusun bağımsızlığını yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır. -Ulusun haklarını dünyaya duyurmak için her türlü etkiden ve kontrolden uzak bir ulusal kongrenin toplanması şarttır. Bu kongreye her ilden, her sancaktan milletin güvenini kazanmış üç temsilcinin seçilerek hemen yola çıkarılması gereklidir. Keyfiyet milli bir sır olarak saklanmalıdır. -Doğu illeri adına, 10 Temmuz’da Erzurum’da bir kongre toplanacaktır. Amasya Tamimi’nin önemi: Bu tamim ulusal egemenliğe dayalı yeni Türk devletinin kurulması yolunda atılan ilk adımdır. Ulusun teşkilatlandırma ve mücadele yöntemleri belirginleşmiştir. Ulusal egemenlik ve ulusal bağımsızlık fikri ilk kez ortaya atılmıştır
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Atatürk Osmanlı devletinin artık yok olduğunu ve düşman işgalinde olan ülkenin bir an evvel kurtarılması için milli mücadelenin ve top yekün bir mücadelenin olması için bildiriler yayınlamış ve halkı bilinçlendirmiştir.Amasya da bu işlerin yapıldığı şehirler arasında yer almaktadır.
+ Yorum Gönder