+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk'ün Çanakkale'ye Gelişi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürk'ün Çanakkale'ye Gelişi
  Atatürk'ün Çanakkale'ye gelişi

  Bilindiği üzere; Atatürk’ün Çanakkale’ye ilk gelişi Kurtuluş Savaşı’ndan öncedir.
  20 Ocak 1915 yılında Tekirdağ Bölgesi’nde yeni kurulmakta olan 19. Tümen Komutanlığı’na tayin edilen Atatürk, kısa sürede bu tümeni kurarak, 25 Şubat 1915’te savaşlara katılmak üzere Eceabat’a geldi.
  Savaş esnasında İngilizlerin giriştiği çevirme hareketi Anafartalar’da Atatürk’ün yerinde müdahalesiyle önlendi. Atatürk, Arıburnu, Conkbayırı ve Kilitbahir’de düşman kuvvetlerini büyük yenilgiye uğrattı. İşgalci devletlerin orduları karşısında yapmış olduğu taarruz ve savunma savaşlarında gösterdi başarı neticesinde 1 Haziran 1915’te Albay rütbesine yükseltildi.
  8 Ağustos 1915’te Anafartalar Grubu Komutanlığı’na getirildikten hemen sonra Conkbayırı’nda düşmanı hezimete uğratan komutan oldu. Çanakkale Zaferi’nden sonra 10 Aralık 1915’te İstanbul’a döndü.
  Atatürk’ün Cumhuriyet Sonrası Çanakkale’ye Gelişi
  Atatürk, Cumhuriyet sonrası Cumhurbaşkanı olarak 1 Eylül 1928 tarihinde tekrar Çanakkale’ye geldi.
  Sonraki Gelişler
  14 Temmuz 1933 Cuma günü Çanakkale’ye bir daha gelen Atatürk, Vali, Belediye Başkanı ve Çanakkale’nin ileri gelenleri ile bir süre görüştükten sonra, o akşam Yalova’ya hareket etti. Büyük Önder Atatürk 14 Nisan 1934 günü saat: 19.00’da Çanakkale’ye tekrar geldi.
  Atatürk, son olarak İran Şahı Rıza Pehlevi ile birlikte yurt gezisine çıktıklarında Şah ile birlikte 25 Haziran 1934 sabahı saat: 15.50’de Çanakkale’ye bir kez daha geldi. Burada Rıza Şah Pehlevi’ye Çanakkale Savaşları konusunda bilgiler verdi. Gezi sonrası Saat: 19.15’te iskeleye yanaşan Gül Cemal Vapuru, Atatürk’ü ve konuklarını İstanbul’a götürdü
 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Atatürk'ün çanakkale'ye ilk gelişi kurtuluş savaşından önceydi.Atatürk çanakkale'yi beş kere ziyaret etti. Ziyaret etme nedeni bir kere savaş için dört kerede Çanakkale halkını görmek için.
+ Yorum Gönder