+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Mustafa Kemal'in ölümüyle ilgili basına yansıyanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Mustafa Kemal'in ölümüyle ilgili basına yansıyanlar
  Mustafa Kemal'in ölümüyle ilgili basına yansıyanlar

  Mustafa Kemal'in ölümü.pngMustafa Kemal'in ölümüyle ilgili basına yansıyanlar.png

  Başka bir ABD gazetesi olan Los Angeles Times’ın manşeti şöyleydi: Hasta Türk Lider Öldü’yazısına diğer gazeteler gibi kariyeri ve yaşamıyla devam etti. Ayrıca ölmeden önce cumhurbaşkanlığı görevinde, önceden savaştığı İngiltere gibi ülkelerden borç aldığını yazdı.

  Time gazetesi “Çelik Disiplinli Adam” diye başladı ve şöyle devam etti:

  “Modern Türkiye bugün çok önemli sosyal ve siyasal mimarını kaybetti. İstanbuldaki beyaz kubbeli, mermer Dolmabahçe Sarayında ,eskiden padişah ve halifelerin yaşadığı sarayda, siroz hastalığı nedeniyle öldü. Yanında manevî kızı Sabiha Gökçen ve yakın arkadaşı olan Ali Fethi Okyar vardı. Atatürk’ün ölümünü duyup intihara teşebbüs eden Mustafa Kemal Atatürk’ün arkadaşı Salih Bozok’un durumu ciddiyetini koruyor.”

  Elefteron Vima gazetesiyle başlayalım. Öncelikle manşette “Türk halkı cumhurbaşkanının ölümüne ağlıyor.” yazıyordu. Sonra ise:

  “Ölümü beklenen Cumhurbaşkanı Atatürk, Dolmabahçe sarayının en güzel yeri olan deniz manzaralı odada vefat etti. Makbule Hanım, Atatürk son nefesini verdikten sonra gözlerini kapatıp hıçkırıklara boğuldu.” 2. Elif
  Devamlı Üye

  Mustafa Kemal'in sağlığının bozulmasında bir çok sebep ve iddalar çıkmıştır.Fakat herkes aynı fikirdeydi.Hatta günümüzde bile hastalığın konusu tartışılmaktadır.Atatürk'ün sağlığı 1937' den itibaren başlamıştır.
+ Yorum Gönder


ataturkun olumunden sonra basina yansiyanlar,  atatürkün ölümü ile ilgili basına yansıyanlar,  mustafa kemalin olumuyle ilgili basina yansiyanlar,  atatürkün olümüyle basına yansıyanlar,  ataturk oldugunde basina yansıyanlar,  Mustafa Kemalin ölümüyle ilgil basına yansiyanlar