+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk'ün Ezana Saygısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Atatürk'ün Ezana Saygısı
  Atatürk'ün Ezana Saygısı


  Dolmabahçe önünde demir atmış olan Savarona'nın güvertesinde, hasır koltuğunda güneşin batışını seyrediyordu. Ufuk, minarelerin arkasında kıpkızıl bir renk almıştı. İstanbul, camileriyle ateşten bir fona yaslanmış gibiydi.

  Füreya, Atatürk'e son okuduğu kitabı getirmiş, yanı başında oturtuyordu. "Söyler misiniz, bana bir Münir çalsınlar," dedi Atatürk. Yaveri koşup gramofona bir taş plak koydu.

  Az sonra, minarelerin birinde yanık sesli bir müezzinin ezanı duyuldu. Atatürk başıyla işaret verdi. Plağı susturdular. Hepsi huşu içinde ezanı dinlediler. Füreya, başını öteye, camilerden yana çevirmiş olan Ata'nın göz pınarlarında yaşların biriktiğini gördü. Bir damla süzülmüş, yanağından aşağı akıyordu. Atatürk, uzun müddet yanındakilere doğru dönmedi. Nihayet başını çevirdiğinde, hem ezan bitmişti, hem o kendini toparlamıştı.

  "Ne yazık ki ezanı tekrar ettirmemize imkan yok, Füreyacım," dedi yumuşak bir sesle. "Sabah ezanını bekler, hep birlikte dinleriz Paşam," dedi Füreya.
 2. Ezlem
  Üye

  Atatürk'ün Ezana Saygısı hakında bilgi


  Mustafa Kemal Atatürk her zaman dinin gerekliliğine inanmıştır. Gerçek din adamlarına karşı saygı göstermiş ve laiklik ile beraber dinin öneminin korunduğunu ifade etmiştir.

+ Yorum Gönder