+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk'ün Duaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Atatürk'ün Duaları
  ATATÜRK'ÜN DUALARI

  26 Ağustos 1922'de Topçu ateşimiz başladığı zaman Gazi Mustafa Kemal:

  ''YA RABBİ! SEN TÜRK ORDUSNU MUZAFFER ET TÜRKLÜĞÜN, MÜSLÜMANLIĞIN, DÜŞMAN VE AYAKLARI ALTINDA, ESARET ZİNCİRİNDE KALMASINA MÜSAADE ETME!''

  (1-Neda Armener, Atatürk ve Din, 10.11.1971 de A.Ü.İlâhiyat Fakültesinde Yapılan Konuşma Metni, s.2; Atatürk İstanbul, 1970, 1000 Temel Eser Dizisi, s.163)

  *** *** ***

  ATATÜRK'ÜN DUASI


  31 Ağustos 1922 sabahı savaş alanını gezen ve Kızıltaş deresindeki binlerce ölüyü gören ve yaralıların inlemesini, bağrışlarını dinleyen Atatürk ellerini açmış Şehitlerimize Fatiha okumuş ve:
  -Yârabbi bana suç yazma, beni ölülerin sorumlusu yapma. Yunanlılar yurduma girdi. MİLLETİMİN NAMUSUNA SALDIRDI. TÜRKLÜĞÜ VE SANA İNANAN, DUA EDEN MÜSLÜMANLIĞI YOK ETMEK İSTEDİLER. Yurdumu kurtarmak için bu savaşı yaptırdım? ''Beni istilâcı kumandanlarla bir tutma! Türk Milletimin Kurtuluş Savaşı'nda dökülen kanlardan dolayı beni affet'' diye dua etmiştir.

  (Avni Altıner, Atatürk Yüzyılı Kronolojisi, s.4)

  *** *** ***

  CENAB-I HAK DAİMA BİZİMLEDİR.

  (Atatürk’ün S.D.V. Cilt:1, s.60)

  *** *** ***

  ''HZ. MUHAMMED ALLAH’IN birinci ve en büyük kuludur. O'nun izinde bugün milyonlarca (şimdi milyarlarca) insan yürüyor. Benim, senin, adın silinir, fakat sonsuza kadar O, (Muhammed ''s.a.v.'' Efendimiz) ölümsüzdür.''

  (Atatürkçülük. Cilt:1, s.455)

  *** *** ***

  ''YERYÜZÜNÜN EN BÜYÜK İNSANI HAZRET-İ MUHAMMED'DİR''

  ''İSLAM DİNİ, İLMİN VE FENNİN IŞIĞINDA, TETKİK EDİLDİĞİ ZAMAN EN BÜYÜK DİNDİR.''
 2. Ezlem
  Üye

  Atatürk'ün Duaları hakında bilgi

  Mustafa Kemal Atatürk inanan bir liderdi. Bu nedenle savaş cephelerinde dualar etmiştir. Türk milletinin aydınlığı için iyi niyetler ve dualarda bulunmuştur.

+ Yorum Gönder


atatürkün duası