+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Resimleri Forumunda İstanbul Akaretler Atatürk Evi Tarihi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İstanbul Akaretler Atatürk Evi Tarihi
  İstanbul Akaretler Atatürk Evi Tarihi


  Atatürk’ün İstanbul’da kiraladığı ilk ev olma özelliğini taşıyan 3 katlı, 540 metrekare kullanım alanına sahip bina Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce müze haline getirildi.

  Beşiktaş Akaretler Yokuşu Sıraevleri’nde bulunan ve Atatürk’ün 1912-1919 yılları arasında sık sık kaldığı, annesi Zübeyde Hanım, kız kardeşi Makbule Atadan ile manevi oğlu Abdurrahim Tunçak’ın kiracı olarak oturdukları evin müzeye dönüştürülmesi çalışmaları tamamlandı.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce müze olarak açılışa hazır hale getirilen ev, halkın ziyaretine açık olacak. Müzede, Atatürk’e ait eşyaların yanı sıra dönemin tarihi eserleri de sergilenecek. Ayrıca müzede çeşitli video gösterileri, belgeseller ve filmlerle Balkan Savaşları, göç ve Milli Mücadele temaları anlatılacak.

  Sıraevleri’nin tarihi özelliği

  Sultan Abdülhamid Han-ı Sani Hazretleri Vakfı’na ait Akaretler Sıraevleri, Sultan Abdülaziz döneminde Dolmabahçe Sarayı çalışanları için lojman olarak yaptırılmış. Toplam 133 konut arasında bulunan Atatürk’ün ailesi ile birlikte kaldığı 36 numaralı ev, Atatürk’ün İstanbul’da kiraladığı ilk ev olma özelliğini taşıyor.

  Bu evde, dil bilimci Ferdinand Saussure ile tanışan Atatürk, daha sonra hayata geçireceği bugünkü Dil ve Tarih Kurumu’nun ilk nüvelerini burada attı. Atatürk, Balkan ve I. Dünya savaşları sırasında cephelerden ayrılıp İstanbul’a geldiği zamanlarda ailesi ile bir süre bu evde ikamet etti.

  Akaretler Atatürk Evi resimleri


  Akaretler Atatürk Evi 2.jpg
  Akaretler Atatürk Evi 3.jpg
  akaretler-atat-rk-evi.jpg 2. Acil

  İstanbul Akaretler Atatürk Evi Tarihi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder