+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürk ün sanat hakkında söylediği sözler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Atatürk ün sanat hakkında söylediği sözler
  Atatürk, sanatı seven, sanatçılara değer veren ve onları destekleyen bir devlet adamıdır.

  Çocukluğundan itibaren sanata ilgi duymuş ve sanatın bazı dallarıyla çok yakından ilgilenmiştir.  Gençliğinde şiir ve edebiyata yakınlık duymuş, Namık Kemal'in şiirlerini okumuş ve ondan etkilenmiştir.


  Atatürk'ün kaleme aldığı ve 1927 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde okuduğu "Nutuk" adlı eseri, Atatürk'ün en büyük edebî eseridir. Yazmış olduğu "Oğuz Oğulları" adlı şiir de Atatürk'ün şiir konusundaki yeteneğini sergileyen ve her Türk'ün okuması gereken bir eserdir.

  Bunlarda Sanatla ilgili atatürk sözleri..

  1: Aydın ve dindar olan milletimiz, ilerlemenin sebeplerinden biri olan heykeltıraşlığı en üst derecede ilerletecek ve memleketimizin her köşesinde atalarımızın ve bunlardan sonra yetişecek evlatlarımızın hatıralarını güzel heykellerle dünyaya ilan edecektir

  2: Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.

  3: Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.

  4: Bir milletin yenileşmesinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir. 2. Mesport
  Moderators

  Atatürk’ün sanat ile ilgili sözleri

  “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

  “Bir milletin sanat yeteneği güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.”

 3. Zarafet
  Üye
  Atatürk, sanatı seven, bir devlet adamıydı. Müziğe de büyük bir ilgi duymuştur. Atatürk sanat ile ilgili düşüncelerini sanatçılarla yaptığı sohbetlerde dile getirdi. Şu sözlerle sanat sevgisini dile getirmş ''Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.''
+ Yorum Gönder