+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürk'ün Ölürken Söylediği Son Söz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Atatürk'ün Ölürken Söylediği Son Söz
  Atatürk'ün Ölürken Söylediği Son Söz

  Her insanın karşılaşacağı ölüm gerçeğinin son saniyeleri geldiğinde o sırada yanında bulunanlardan Dr. Neşet Ömer bey “Dilinizi göreyim efendim. Lütfen dilinizi dışarıya doğru çıkartın” diye telaşlanırken Atatürk Dr. Neşet Ömer beye bakarak “VE ALEYKÜMÜSSELAM” diyerek gözlerini kapatmıştır. (Kılıç Ali’nin Anıları Sh 659. Hulusi TURGUT)

  Peki o sırada Atatürk’ün yanında bulunanlar telaş ve çaresizlik içerisinde kıvranırlarken ve hiç gereği yokken Atatürk’ün “VE ALEYKÜMÜSSELAM” demesinin anlamı ne olabilir diye bir soru akla gelebilir. Böyle bir sorunun yanıtını Kur’an ayetlerinden öğrenelim. İşte Kur’an’ın söyledikleri:

  “Rabbimiz Allah’tır” dedikten sonra dosdoğru yolu izleyenlerin ölümleri anında melekler yanlarına gelirler: ‘Korkmayın üzülmeyin size söz verilen cennetle sevinin. Dünya yaşamında da ahiret yaşamında da biz sizin dostunuzuz. Cennet’te canınızın çektiği ve istediğiniz her şey esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın bir ikramı olarak size sunulur’ diye kulaklarına fısıldarlar.” (Fussilet Suresi 303132)

  “İyiliklerini içeren kitabı sağ tarafından verileceklere melekler: ‘SELAMÜN ALEYKE’ derler.” (Vakıa Suresi 9091)
 2. Ezlem
  Üye

  Atatürk'ün Ölürken Söylediği Söz

  Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 sabahında hayata gözlerini yummuştur. Bu durum tüm dünyada üzülerek karşılanmış ve Türk milleti için çok hüzünlü bir haber olmuştur.

+ Yorum Gönder