+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda AYDIN ile ilgili Atatürk sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  AYDIN ile ilgili Atatürk sözleri
  AYDIN ile ilgili Atatürk sözleri

  «… Aydın sınıfı ile halkın anlayış ve hedefi arasında doğal bir uygunluk olması lazımdır. Yani aydın sınıfın halka telkin edeceği fikirler, halkın ruh ve vicdanından alınmış olmalıdır…»

  20.03.1923, Konya Gençleriyle Konuşma.


  «… Aydınlarımız, milletimi en mutlu yapayım der. Başka milletler nasıl olmuşsa onu da aynen öyle yapalım der. Ama düşünmeliyiz ki, böyle bir teori hiç bir devirde muvaffak olmuş değildir. Bir millet için saadet olan bir şey diğer millet için felaket olabilir. Aynı sebep ve şartlar birini mutlu ettiği halde diğerlerini bedbaht edebilir. Onun için millete gideceği yolu gösterirken dünyanın her türlü ilminden, keşiflerinden, gelişmelerinden istifade edelim, ama unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmak mecburiyetindeyiz.»

  20.03.1923, Konya Gençleriyle Konuşma.  «… Aydınlarımız içinde çok iyi düşünenler vardır. Fakat genellikle şu hatamız vardır ki, araştırma ve çalışmamıza zemin olarak çok vakit kendi memleketimizi, kendi tarihimizi, kendi geleneklerimizi, kendi özelliklerimizi ve ihtiyaçlarımızı almalıyız. Aydınlarımız belki bütün dünyayı, bütün diğer milletleri tanır, ama kendimizi bilmeyiz.»
 2. Zarafet
  Üye

  Aydın kelimesinin Türkcedeki sözlük anlamı işık alan, ışıklı, aydınlık,kültürlü, okumuş, görgülü, ileri düşünceli, çağın gereksinmelerini benimseyen kişileredenir. Bugün birçok ülkede aydın, uluslararası adlandırılması ile "entelektüel" terimi hala tartışmalıdır.
+ Yorum Gönder