+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda ÇİFTÇİ ile ilgili Atatürk sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  ÇİFTÇİ ile ilgili Atatürk sözleri
  ÇİFTÇİ ile ilgili Atatürk sözleri

  « Arkadaşlar, dünyada zaferlerin iki vasıtası vardır. Biri kılıç, diğeri sapan. Hakiki zafer kılıçla değil, sapanla yapılandır. Milletleri vatanlarında yerleştirmenin, millete istikrar vermenin aracı sapandır, sapan, kılıç gibi değildir. O kullanıldıkça kuvvetlenir… Türk çiftçisi bir eliyle kılıcını kullanırken, diğer elindeki sapanı topraktan ayrılmadı. Eğer milletimizin çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bugün dünya yüzünde bulunmayacaktık. »

  16. 03. 1923, Adana Çiftçileriyle Konuşma.


  « Çiftçi ve çoban bu millet için temel unsurdur. Gerçi, diğer unsurlar bu temel unsur için lâzım ve faydalıdır. Fakat hiçbir kuruntuya kapılmadan bilmeliyiz ki o temel unsur olmazsa diğer unsurlar da yoktur. »

  16. 03. 1923, Adana Çiftçileriyle Konuşma.  « … Memleketimiz şu iki şeyin memleketidir : biri çiftçi, diğeri asker. Biz çok iyi çiftçi ve çok iyi asker yetiştiren bir milletiz. İyi çiftçi yetiştirdik : çünkü topraklarımız çoktur, iyi asker yetiştirdik : Çünkü o topraklara kasteden düşmanlar fazladır. O toprakları sürenler, o toprakları koruyanlar hep sizlersiniz… »

  18. 03. 1923, Tarsus’ta Çiftçilerle Konuşma.  « Memleketimizde yapılması lâzım devletin, esas konusu çiftçiliktir. Tüketici yaşamak iyi değildir, üretici olalım ! »

  24. 08. 1925 ,Kastamonu’da Bir Konuşma.

  « Bir defa, memlekette topraksız çiftçi bırakılmamalıdır. Bundan daha önemli olanı ise, bir çiftçi ailesini geçindirebilen toprağın, hiçbir sebep ve suretle, bölünemez bir mahiyet alması. Büyük çiftçi ve çiftlik sahiplerinin işletebilecekleri arazi genişliği, arazinin bulunduğu memleket bölgelerinin nüfus yoğunluğuna ve toprak verim derecesine göre sınırlandırmak lâzımdır… »

  01. 11. 1937, T.B.M.M. 5.Dönem 3. Toplanma Yılını Açarken.
 2. Zarafet
  Üye

  Eskiden çiftçilik çift hayvanın çektiği saban ve pullukla yapılan ziraatı. Çiftçilik, insanların en önce uğraşmaya başladıkları bir meslektir. Yaptıkları işler bölümlere ayrılır örneğin: Hayvancılık ve tarım.
+ Yorum Gönder


ciftci sozleri,  atatürkün çiftçilik ile ilgili sözleri,  atatürkün çiftçi ile ilgili sözleri,  çiftçi sözleri