+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürkün DİN ile ilgili Atatürk sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Atatürkün DİN ile ilgili Atatürk sözleri
  Atatürkün DİN ile ilgili Atatürk sözleri

  « Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah’ın emrettiği şey, Müslüman erkeğin ve Müslüman kadının beraber olarak bilim ve bilgi kazanmasıdır… »

  31. 01. 1923, İzmir’de Halk ile Konuşma.  « … Bizim dinimiz en makul ve tabiî bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin tabiî olabilmesi için akla, fenne, ilme ve mantığa uyması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur. »

  31. 1. 1923 İzmir’de Halk ile Konuşama.
  « … İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. Eksiksiz dindir. Çünkü dinimiz akla mantığa, hakikate tamamen uyuyor ve uygun düşüyor.… »

  07. 02. 1923, Balıkesir’de Halka Konuşma.


  « Bizim dinimiz, milletimize değersiz, miskin ve aşağı olmayı tavsiye etmez. Aksine Allah da Peygamber de insanların ve milletlerin değer ve şerefini korumalarını emrediyor. »

  5. Şubat 1923 Akhisar’da Konuşma.


  « Türk milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, bunada öyle inanıyorum… »

  29. 10. 1923, Fransız Muhabiri Maurice Pernot’ya Demeç.  « Dini fikir ve inançlara hürmetkâr olmak, öteden beri tabiî ve genel bir anlayıştır. Bunun aksini düşünmek için sebep yoktur. »

  11. 12. 1924, Times Muhabirine Cevap.


  « Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye muhalif değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kaste ve fiile dayanan bağnaz hareketlerden sakınıyoruz. »

  (1925)
 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Bizim dinimiz, milletimize hakir, miskin ve zelil olmayı tavsiye etmez. Tam tersine Allah da, Peygamber de insanların ve milletlerin izzet ve şerefini korumalarını emrediyor.”
+ Yorum Gönder


atatürkün din ile ilgili sözleri,  atatürkün din ile ilgili kısa sözleri,  atatürkün din ile ilgili sözleri kısa,  atatürkün islam dini ile ilgili kısa sözleri,  atatürkün dinle ilgili sözleri,  atatürk din ile ilgili sözleri