+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda MİLLÎ KÜLTÜR ile ilgili Atatürk sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  MİLLÎ KÜLTÜR ile ilgili Atatürk sözleri
  MİLLÎ KÜLTÜR ile ilgili Atatürk sözleri


  Atatürk sözleri  « Milli kültürün her çığırda açılarak yükselmesini Türk Cumhuriyeti’nin temel dileği olarak temin edeceğiz. »

  1.11.1932, TBMM, 4. Dönem 2. Toplanma Yılını
  Açarken.


  « … Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. »

  29.10.1933, Ankara, 10. Yıl Söylevi.


  « … bir milletin kültür seviyesi, üç sahada; devlet, fikir ve ekonomi sahalarındaki faaliyet ve başarı neticelerinin kazancıyla ölçülür. »

  01.11.1937,T.B.M.M. 5.Dönem, 3.Toplanma Yılını
  Açarken.
 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Atatürk’ün Milli Kültür ile İlgili Sözü

  “Şimdiye değin izlenen öğretim ve eğitim metodlarının milletimizin gerileme tarihinde en önemli bir sebep olduğu kanaatindeyim. Bunun için bir millî eğitim programından söz ederken, eski dönemin hurafelerinden ve doğuştan var olan özelliklerimizle hiç de ilişkisi olmayan yabancı fikirlerden, doğudan ve batıdan gelebilen bütün etkilerden tamamen uzak, millî ve tarihî karakterimizle orantılı bir kültür kastediyorum. Çünkü millî dehamızın tam gelişmesi, ancak böyle bir kültür ile temin olunabilir. Gelişigüzel bir yabancı kültürü, şimdiye kadar izlenen yabancı kültürlerin yıkıcı sonuçlarını tekrar ettirebilir. Kültür, zeminle orantılıdır. O zemin, milletin karakteridir.”
  1921 (Atatürk’ün S.D.II, s.16-17)
+ Yorum Gönder


atatürkün milli kültür ile ilgili sözleri,  atatürkün milli kültür ilgili sözleri