+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürkün Heykel ve heykeltraşlık Hakkında Söyledikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Atatürkün Heykel ve heykeltraşlık Hakkında Söyledikleri
  Heykel ve heykeltraşlık

  Mimar Koca Sinan’ın eserlerinin en yoğun bulunduğu İstanbul’da ve son şaheserinin yapıldığı Edirne’de, ona bir anıt dikilmelidir.
  Ancak, cumhuriyetimizin başkenti Ankara’da da bütün Türk büyüklerinin heykelleri ve anıtlarının dikilmesi, gelecek kuşaklara örnek olmaları bakımından gereklidir. 1935 (Afet İnan, Mimar Koca Sinan, s. 67)
  Aydın ve dindar olan milletimiz, ilerlemenin yollarından biri olan heykeltraşlığı en son derecede ilerletecek ve memleketimizin her köşesi, ecdadımızın ve bundan sonra yetişecek evlâtlarımızın anılarını güzel heykellerle dünyaya ilân edecektir. 1923 (Atatürk’ün S.D. II, s. 66)
 2. Zarafet
  Üye

  Atatürk, sanatı seven, sanatçılara değer veren ve onları destekleyen bir devlet adamıydı. Atatürk,sanatla ilgili düşüncelerini bir çok defa dille getirmiştir. Atatürk bir konuşmasında sanatla ilgili düşüncelerini şu cümlelerle anlatmıştır; "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir," bu cümlelerden atatürkün sanata verdiği değeri anlamış oluyoruz.
+ Yorum Gönder