+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürk’ün doğa ve doğayı korumak ile ilgili söylediği anı niteliğindeki sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Atatürk’ün doğa ve doğayı korumak ile ilgili söylediği anı niteliğindeki sözleri
  Atatürk’ün doğa ve doğayı korumak ile ilgili söylediği anı niteliğindeki sözleri

  Nezihe Araz, Atatürk’ün ağaca ve ağaçlandırmaya verdiği önemi ve Ondaki doğa sevgisini bir söyleşide şöyle dile getiriyor:
  Çankaya Köşkü’nden Meclis binasına giderken o günün Ankara’sında bir tek iğde ağacı vardır. Mustafa Kemal, her gün ağacın önünden geçerken arabayı yavaşlatıyor ve ağacı selamlıyor. Bir gün; Bakın bu benim derken, o ağacın yerinde olmadığını görüyor. Büyük bir telaşla otomobili durdurup iniyor. Buradaki işçilere;“Ne oldu buradaki ağaca?” diyor. “Efendim, yolu genişletmek için ağacı kestik” cevabını alıyor. Arabasına dönen Mustafa Kemal ağlamaya başlıyor. “Bunun başka yolu yok muydu?” diye.
 2. Zarafet
  Üye

  Dağlar, ovalar, çayırlar, ormanlar, göller, denizler, ırmaklar, doğal çevreyi oluşturur. Doğayı korumak aynı zamanda geleceğimizi korumak demektir. Doğa, insan için tartışılamayacak derecede öneme sahiptir.
+ Yorum Gönder


doğa ile ilgili sözler,  atatürkün doğa sevgisi ile ilgili anıları,  atatürkün çevre ile söylediği sözler,  atatürkün çevreye verdiği önem ile ilgili anılar,  atatürkün ağaç sevgisi ile ilgili sözleri