+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Güzel bir Arşiv Atatürk'ün Evi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Güzel bir Arşiv Atatürk'ün Evi
  Güzel bir Arşiv Atatürk'ün Evi


  Mustafa Kemal Paşa Milli Mücadele yıllarında 25 Mayıs 1919’ da Havzaya teşriflerinde Havza’da kaldığı süre içinde kendine karargah olarak Ali Baba’ nın Mesudiye otelini seçmiştir, binada 18 gün ikamet etmiş ve karargah olarak kullanmıştır. Otel ile ilgili bilgiler aşağıda sunulmuştur.


  Cumhuriyet Öncesi Mesudiye Oteli


  1900’ün ilk yıllarında yapıldığı zannedilen üç katlı bir binadır. “Mesudiye Oteli ” adıyla hizmet vermekte iken Mustafa Kemal Paşa’ nın 25 Mayıs 1919 tarihinde Havza’ya teşrifiyle birlikte zamanın kaymakamı Fahri Bey tarafından kendisini ikametine tahsis edilmiştir. Yani Mustafa Kemal Paşa burayı artık karargah olarak kullanacaktır.
  25 Mayıs-13 Haziran 1919 tarihleri arasında çalışmalarını yürüttüğü bu binanın odası eşyalarıyla birlikte muhafaza edilerek , “Gazi Odası” adı altında ziyaretçilere açık tutulmuştur. 1984 yılına kadar binanın “Gazi Odası” haricindeki bölümleri Belediye hizmet binası olarak kullanılmıştır. 1993 yılında İl özel idaresinin maddi desteğiyle Kaymakamlıkça tamiratı yapılarak ziyarete açılmış, 2001 yılında Kaymakamlığın gayretiyle Kültür Bakanlığı binayı komple restore ettirerek 2002 yılında Mustafa Kemal Paşa’ nın Havza Karargahı (Atatürk Evi) adıyla yeniden hizmete ve ziyarete sunulmuştur.
  Mustafa Kemal Paşa Karargahı (Atatürk Evi ve Müzesi)

  Daha önce Belediye İtfaiye Amirliği’nce kullanılan zemin kat, bu birimin kendi binasına taşınmasından sonra restore edilen bina Kaymakamlıkça Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne tahsis edilerek hem kaplıcalarda kalan “Turistler”için bir zaman değerlendirme ortamı haline getirilerek yabancılarında ülkemizi ziyaretinde bu yüce vatanın topraklarının ne zorluklarla kazanıldığını ve bu uğurda yapılan çalışmaların neler olduğunu görüp gezme imkanı bulmaları yönünden, hem de Halk Eğitim Kurslarını bitiren kursiyerlere “el emeği göz nuru” eserlerini sergileme ve pazarlama imkanı vermiştir. İkinci katta; Atatürk’ün çalışma odası, yatak odası, Havza odası ve dinlenme odası o dönemde kullanılan eşyalarla yeniden düzenlenmiştir. Üçüncü katta ; Milli mücadelenin ön hazırlıklarının yapıldığı illere hitaben Amasya, Sivas, Erzurum ve Ankara odaları düzenlenmiştir. Bu odalarda o dönemlerde yapılan çalışmalar resim ve yazılarla yansıtılmıştır. Ayrıca iki katın salonlarında etnoğrafik (tarihi) ve folklorik (geleneksel) malzemeler teşhir edilmektedir.


  Atatürk Evinde bulunan M.Kemal ATATÜRK’ün Balmumu Heykeli

  Yeni haliyle büyük ilgi gören Atatürk evi yerli turistlerin yanında, özellikle ülkeye dışarıdan gelen misafirler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Müzede mevcut bulunan ziyaret defteri incelendiğinde üst düzey devlet bilim adamları ile sanatçıların sıkça ziyaret edenler arasında bulundukları görülür. Müze ilçe protokolünce değişik nedenlerle ziyaret edilir. Ayrıca şuanda Ata’nın gerçek görünümüne ait mumyadan yapılmış bir heykeli Atatürk Evi’nde sergilenmekte ve ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle karşılanmaktadır.
  Atatürk Evi Çalışma Salonu

  Yukarıda ayrıntıları verildiği üzere M. Kemal Paşa kendine ayrılan Ali Baba’nın Mesudiye Oteline yerleşmiş ve burada 25 Mayıs’ tan 13 Haziran ‘a kadar kalmıştır. Paşa otelin yalnız orta katında yemeğini yemiş burada istirahat etmiş, burada yatmış ve kabullerini burada yapmış olduğu söylense de o zamanların Mahmut Ağa Zade Bayram Efendi’ nin gelini Hayrünisa Hanımın kayınpederlerinden naklettirdiklerine göre; Atatürk Havza da kaldığı 18 gün boyunca Mesudiye Otelini genellikle çalışma bürosu olarak kullanmış, burada ancak birkaç kez sabahlayarak diğer günler sürekli Ali Osman Ağa Zadelerin konağında ağırlanmıştır .Atatürk’ün Mesudiye Otelinde konakladığı süre için otele ücret olarak ödenen miktar 150TL’ dir.Bu ücreti Üsteğmen Uşaklı Basri Bey tarafından ödendiği iddia edilmektedir.
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürk'ün Ev resimleri

  Atatürk'ün Ev resimleri1.jpgAtatürk'ün Ev resimleri3.jpgAtatürk'ün Ev resimleri2 - Kopya.jpgAtatürk'ün Ev resimleri6.jpgAtatürk'ün Ev resimleri7.jpgAtatürk'ün Ev resimleri8.jpg
  ,

+ Yorum Gönder


atatürkün evinin içi,  atatürkün doğduğu ev,  atatürkün evleri,  atatürkün evi nin içi,  atatürkün evi,  atatürkün evi nin resmi