+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Atatürk'ün Tiyatro ile ilgili bir anısı Atatürkün Tiyatro ile ilgili bir anısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Atatürk'ün Tiyatro ile ilgili bir anısı Atatürkün Tiyatro ile ilgili bir anısı
  Atatürkün Tiyatro ile ilgili bir anısı

  Atatürk'ün tiyatro bale edebiyat heykeltıraşlık mimarî resim müzik gibi sanat dallarıyla ve sanatçılarla ilgilenmesi onları desteklemesi Atatürk'ün sanatla çok yakın bir ilişki içinde olduğunun göstergesidir.
  Atatürksanatla ilgili düşünceleriniTürkiye Büyük Millet Meclisindeki konuşmalarında Çankaya Köşkünde sanatçılarla yaptığı sohbet ve tartışmalarda belirtmiştir. Atatürk'ün bu konuşma ve tartışmalarda dile getirdiği sanatla ilgili düşünceleri Türk halkına ileti niteliği de taşımaktadır.
  Atatürk sanatın tanımını şu sözlerle açıklamıştır: "Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir ezgi ile olursa müzik resim ile olursa ressamlık oyma ile olursa heykeltıraşlık bina ile olursa mimarlık olur."
  Sanatın bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliğinin bilincinde olan Atatürk bu düşüncesini şu sözlerle ifade ediliştir: "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir" "Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur" "Dünyada medenî ileri ve gelişmiş olmak isteyen herhangi bir millet mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir." Atatürk'ün bu sözleri sanalla ilgili temel düşüncelerini ifade etmesi bakımından önemlidir.
  Atatürk'ün sanatçılarla ilgili düşüncelerini ifade ettiği sözleri ise şunlardır: "Sanatçı toplumda uzun çalışma ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır." "Hepiniz milletvekili olabilirsiniz bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz fakat sanatkâr olamazsınız."

  Alıntı
 2. Zarafet
  Üye

  Atatürk, çok okuyan, okuduğundan milleti için yararlı sonuçlar çıkaran bir cumhurbaşkanıydı. Atatürk, sanata önem verirdi, devlet konservaurlarında oyunculuk dersi verilmesini sağladı. Ve eşsiz tiyatrocular yetiştirildi.
+ Yorum Gönder


atatürkün sanatla ilgili anıları,  atatürkün sanat ile ilgili anıları,  atatürkün tiyatro ile ilgili sözleri,  atatürkün tiyatro ile ilgili anıları,  atatürkün tiyatro ile ilgili anıları kısa,  atatürkün bir sanatçıyla anısı