+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Atakürkün insan haklarına verdiği önemi gösteren anısı ile ilgili bir yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Atakürkün insan haklarına verdiği önemi gösteren anısı ile ilgili bir yazı
  Atakürkün insan haklarına verdiği önemi gösteren anısı ile ilgili bir yazı

  Atakürkün insan haklarına verdiği önem  Devlet Bürokrasisi Cumhuriyetin ilanından sonra idi. Karadenizde bir gezintiye çıkmıştı. Kendisine eşlik edenler arasında bulunuyordum. Rizeye geldik. Yolların düzgünlüğü ilgisini çekmişti. Valiye :

  "Yollarınızı nasıl bu hale getirebildiniz?" diye sordu.

  Vali de anlattı; yakın köylüleri jandarmalarla toplattırmış ve yol onarımında çalıştırmış.

  Atanın kaşları çatıldı. Oldukça sert bir dille :

  "Vali Bey" dedi. " Corvee nedir bilir misin? Öyle ise ben söyleyeyim: Angarya demektir. Ve şu anda bilmeniz lazım ki, kanunsuz hiçbir vatandaşı işten alıkoyamaz, onu çalışmaya zorlayamazsınız. Cumhuriyette angarya diye bir şey yoktur."

  Buda değişik bir anısı

  Halka Değer Verme

  Acı işgal günlerinde, önemli devlet adamlarının da hazır bulundukları toplantıda herkes, Türkiye'nin düştüğü acıklı duruma bir çare arıyor. Amerikan, İngiliz koruyuculuğundan söz ediliyor. Bir ara Mustafa Kemal Paşa'ya da ne düşündüğünü sordular. Atatürk, şu kısa cevabı verdi:
  "Efendiler, hepiniz konuştunuz, isteklerinizi beyan ettiniz ve birbirinize sordunuz, hepinizi dinledik. Fakat Anadolu'ya bir şey sordunuz mu, Anadolu'yu dinlediniz mi?
  Ona da soralım, bir de onu dinleyelim efendiler!"
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Mustafa kemal atatürk insan haklarına büyük bir önem verir ve korunmaları için de sürekli olarak yasalar çıkarırdı. atatürk türkiye devletini kurduktan sonra herkesin birbirine eşit olduğunu göstermek için inkılaplar getirirdi ve şehlik seyitli gibi rütbeleri kaldırdı.
+ Yorum Gönder


atatürkün insan hak ve özgürlüklerine verdiği önem,  atakürkûn hayatl anlat