+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Atatürkün Boks Sporu ile ilgili anısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AciLForum
  Moderators

  Atatürkün Boks Sporu ile ilgili anısı
  Atatürkün Boks Sporu ile ilgili anısı hakkında bilgi

  Atatürkün Boks Sporu ile ilgili anısı  Atatürk’ün boks ile ilgili anısına da, eski şampiyon ve rekortmen atlet Ömer Besim Koşalay’ın anılarında rastlanmaktadır.

  1925 yılında, İş Bankasının 1. Kuruluş Yılı münasebetiyle, tertiplenen büyük baloya Atatürk’te şeref vermişti.

  Ben 1924 yılında Kilyos’ta Amerikalıların Kamp Peri adını verdikleri spor kampında bir ay kalmıştım. Orada birçok kamp oyunları öğrenmiştim. Program sıkıcı olmasın diye, kısa sürecek eğlenceli oyunlarda hazırladım. Bunların en cazibi,gözü kapalı boks maçıydı. İşin ilginç ve zevkli yanı iki rakibinde maç başlarken böyle döğüşeceklerini bilmeleri, maç başladıktan sonra ise rakiplerden birinin gözündeki mendilin yavaşça çıkarılmasıydı. Bu durumda gözü kapalı olan, açık olandan mütemadiyen dayak yiyordu. Etrafı rahatsız etmemek için dört dakikalık zaman ayırmıştım. Maçın hakemliğinide ben yapıyordum. İlk iki dakikadan sonra raund arasında Kılıç Ali Bey beni çağırttı:

  “-Boks maçı, Paşanın pek hoşuna gitti, biraz daha uzatın” dedi.

  Emri derhal yerine getirildi.

  Gece saat 03.00’e doğru bahçeden Çiftlik binasına geçildi. Dar ve ufacık pistte dans edenlerin arasına Atatürk’te katılmıştı. Ceketimin yakasındaki 1924 Paris Olimpiyat Oyunları’nın rozetini gördü ve sordu. Paris Olimpiyatlarında koştuğumu, 1928’de, Amsterdam’da yapılacak Olimpiyat Oyunlarına da hazırlanmakta olduğumu söyledim. Bu sırada yanında Saffet Arıkan da vardı. Paşa tereddütsüz:

  -Saffet bu sporcuyu tanı. O Amsterdam da olmalıdır..diye iltifatta bulundu.

  Hürmetle eğilip kendilerini selamlarken, gülümseyerek baktı:

  -Boks maçını iyi idare ettin, pek hoşuma gitti…dedi.
 2. Acil

  Atatürkün Boks Sporu ile ilgili anısı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder