+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün hayatı Forumunda Zübeyde Hanım'ın Vasiyeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zübeyde Hanım'ın Vasiyeti
  Atatürk ve Tasavvuf Musikisi Hakkında


  Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ölümünden 11 ay önce vasiyetini yazdırmış. Bakın neler istemiş?
  Araştırmacı-yazar Mustafa Erdoğan Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın vasiyetini ortaya çıkardı.

  VEFATINDAN 11 AY ÖNCE VASİYETİNE YAZDIRDI

  Mustafa Kemal Paşa Ankara'daki yoğun mesaisi arasında annesiyle eniştesi Mecdi Bey vasıtasıyla haberleşiyor, yine anne tarafından akrabası olan Dışişleri Bakanlığı Levazım Müdürü Cemal (Bolayır) Bey eliyle ona mektup ve para gönderiyordu.

  Cemal Bey İstanbul'a bir gelişinde Zübeyde Hanım kendisini iyi hissetmediğini söyleyerek vasiyetini yazdırmak ister. Yakın komşulardan üç şahit çağrılır ve vefatından yaklaşık 11 ay önce vasiyetname yazılır. Zübeyde Hanım kâğıda önce mührünü basar, sonra da baş parmağını.

  İŞTE O VASİYETİN ÖZETİ

  1. Ölünce yıkanıp kefenlenme ve kabir yaptırılma işiyle dedegân (bununla Mevlevi dervişlerinin kastedildiğini Şemseddin Sami yazıyor) ve tehlilhân (cenazelerde yüksek sesle "La ilahe illallah" diyen) efendilerle beraber kabrine götürülmek istiyor. Defnedildiğinin üçüncü günü akşamı hafızlar, hocalar, akraba ve ahbapların akşam yemeğine davet edilerek yemekten sonra Kur'an-ı Kerim'den cüzler okunması ve duanın ardından hafız ve hocalara para dağıtılması için 450 lira kâğıt para bırakıyor.

  2. Beşiktaş'taki Yahya Efendi'nin yakınına defnedilmek istiyor.

  3. Yahudi iken Müslüman olan Hayriye Hanım'a, onun ölümü halinde oğluna 10 lira verilecektir.

  4. Daima akmak üzere şehrin münasip bir yerinde bir çeşme yaptırılıp suyu akıtılmak ve ara sıra tamirine sarf olunmak üzere 475 lira tahsis edilecektir.

  5. Her cuma günü namazdan bir saat önce başlayarak ezan okununcaya kadar uygun bir camide cemaate iki cüz Kur'an tilavet ettirilerek okuyanlara nemasından verilmek üzere 490 lirayı bırakıyor ve ekliyor: 4. maddenin hükümleri için şer'i mahkemelerde vakfiyenin tescil ettirilmesi.

  6. Oruç, namaz ve günahlar için ve Kurban Bayramı'nın ilk günü 5 adet kurban kesilmek ve eti talebeye yedirilmek ve Kur'an hatmettirilmek üzere bir defaya mahsus olarak Çocuk Esirgeme Kurumu'na (Dârü'l-Eytâm'a) 200 lira bağışlanacaktır.

  7. Paramı Selanik Başşehbenderi Kâmil Beyefendi'ye teslim ettim. Osmanlı Bankası'nda muhafaza edecektir. Kâmil ve Cemal beyler burada saydıklarımın yerine harcandığını belgelendirerek oğlum Mustafa Kemal Paşa'ya hesap vereceklerdir.

  14 OCAK'TA VEFAT ETTİ

  Zübeyde Hanım 14 Ocak 1923'te vefat etmiş, ölüm haberi Mustafa Kemal'e 15'inde verilmişti. Atatürk cenazeye katılamamıştı. İzmit mülakatının ardından Ocak'ın 27'sinde geldi İzmir'e ve sevgili annesinin kabrini ziyaret etti.

  33 HAFIZ SABAHA KADAR HATİM İNDİRDİ
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Atanın annesi olan Zübeyde Hanımında islam dinimize ne kadar önem verdiğini anlamaktayız bu nedenledir ki kuran-ı kerim okutup hayratlar yaptırarak , yetiş ve öksüz hakkı gözetmiş bu dünyada da ve ahirette amel defterinin açık olmasını sağlamıştır.
+ Yorum Gönder