+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk'ün inkilapları Forumunda Atatürk'ün Harf Devrimi Ile Ilgili Notları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürk'ün Harf Devrimi Ile Ilgili Notları
  Atatürk'ün Harf Devrimi Ile Ilgili Notları
  İngiltere'deki Christie's Müzayede Evi, Atatürk'ün harf devrimine ilişkin olarak bizzat tuttuğu notları dün satışa çıkardı. Christie's müzayedesinin Atatürk'ün notları için biçtiği tahmini fiyat 1000-1500 sterlin olarak açıklanırken, notlar adı açıklanmayan özel koleksiyoncu tarafından 3840 sterline alıcı buldu.

  Notların Atatürk tarafından İsviçreli antropolog Eugene Pittard'a gönderildiği, notların arasında heceleme ve telaffuza dair görüşlerin yanı sıra yine Atatürk tarafından yapılmış bazı eskizlerin yer aldığı bildirildi.

  Christie's müzayede salonunun kataloğunda Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında halkın yüzde 80'inin okur-yazar olmadığı, Türk harf devriminin bu dengeyi okur-yazarlık lehinde değiştirmekte büyük rol oynadığı belirtildi.

  Harf devriminin yapıldığı koşulların anlatıldığı ve Türk dili hakkında bilgi verilen katalogda harf devrimi övüldü.

  İsviçreli antropolog Eugene Pittard, zamanında Ankara'da Atatürk'ün konuğu olmuş ve kendisiyle harf devrimi konusunda görüş alışverişinde bulunmuştu.

  Pittard, daha sonra 1931 yılında yazdığı kitapta da Türkiye'de gerçekleştirilen harf devrimini insanlık tarihinin en önemli sosyal devrimlerinden biri olarak nitelemişti.
 2. Zarafet
  Üye

  Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlamaktı. Okur yazar oranı düşüktü; çünkü arapça harflerleyazmak ve okumak zordu buda okur yazarlık oranını düşürüyordu.
+ Yorum Gönder