+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Güllerde yaprak biti mücadelesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Güllerde yaprak biti mücadelesi
  Güllerde yaprak biti mücadelesi


  O gül yaprak biti hortumunu bitki dokusu içine sokarak özsuyu emer. Koloniler halinde sürgün tomurcuk ve yapraklarda bulunur. Yoğun olduğu durumlarda gül tomurcuklarının normal gelişmesi duraksar, büyük zarara neden olabilirler.

  Dişilerinin vücut rengi yeşil ve kırmızının bütün tanlarında olup, baş ve thorax siyahtır. Erkekler genel olarak siyahtır. 2-3,5 mm. boyunda dolgun ve yumuşak vücutludurlar kanatlı ve kanatsız formları vardır.  MÜCADELESİ

  Kültürel Önlemler : Güllüklerin otsuz bulundurulması, toprak işlemesi, sulama ve gübrelemenin zamanında yapılması önemlidir. Kimyasal Mücadele : 100 Gül bitkisinin 20’sinde , sürgün ve taze yaprakların alt yüzünde yaprak biti kolonileri görülmeye başladığı zaman ilaçlamaya geçilmelidir.

  Kullanılan İlaçlar Ve Dozları
  Etkili Madde Adı ve Miktarı----Formülasyonu---Dozu(100 lt. suya)---Not
  Malathion %25------------------WP-----------200 g.---Tomurcuksuz Gülde
  Malathion 190 g/l----------------EC---------- 250 ml.--- Tomurcuksuz Gülde
  Azimphos Methyl 230 g/l-------- EC-----------200 ml.--- Tomurcuklu Gülde
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Gül yaprak bitleri hortumlarını yaprağın içine sokarak öz sularını yutarak bitkinin kurumasına neden olurlar. Gül biti koloniler şeklinde yaşar. Gül biti güllere ciddi zaralar vermektedir. Gül bitlerinin dişileri başları kırmızı gövdeleri yeşildir erkek bitler ise siyahtır.
+ Yorum Gönder


gül biti,  yaprak biti mücadelesi,  gül biti ile mücadele,  gül bitleri ile mücadele,  yaprak biti mücadele,  yaprak biti ile mücadele