+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Plumeria Peru zakkumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Plumeria Peru zakkumu
  Plumeria ( Peru zakkumu  Dünyanın en güzel çiçeğine sahip ağaçlarından olan, Plumeria’lar apocynaceae sınıfından, yaprak döken veya yarı-her daim yeşil, 8 türü olan, çalı veya küçük ağaçlardır.

  Sukkulent gövdeleri, kalın ve etli dalları vardır, anavatanları tropik ve subtropik Amerika’dır. Asyada, Budist Hint’liler, tapınaklarını bu bitkinin gösterişli ve parfüm gibi kokan çiçekleri ile süslediklerinden, Hint Mabet Ağacı (bitkisi) de denilmektedir. Anavatanlarının dışında, tropik ve subtropik birçok ülkede peyzaj ve süsleme amaçlı kullanılmaktadırlar. Plumerialar dona dayanıksızdır, tohumdan veya çelikleme ile üretililirler.

  Plumeria alba vatanı Küçük Antiller ve Porta Rico, olduğu için Batı Hint Yasemini olarak adlandırılmaktadır. Geniş bir çalı veya kısa geniş bir ağaç olarak tanımlanabilir. Dolgun dalları üzerindeki, koyu yeşil yaprakları 25-30cm uzunluğa erişir, altları hafif tüylüdür. 6metre yüksekliğe ve 4 metre genişliğe erişebilen bir ağaçtır. Ortasında sarı gözü olan, beyaz renkli, salkım şeklindeki gösterişli ve parfüm kokulu çiçekleri bütün yaz ve sonbahar boyunca açar.

  Rodos, Kıbrıs, Alanya da ağaçları olan bu bitkinin, Akdeniz sahil şeridimizde, korunaklı yerlerde veya sera şartlarında üretilmesi mümkündür.
  Plumeria rubra Meksika, Panama kökenlidir. Yukardaki türe çok benzerlik gösterir. Ağaçlar Plumeria albaya göre biraz daha büyük boya erişebilirler. Ortalarında sarı gözü olan çiçekleri, genellikle gül pembesi, bazen sarı, kırmızı veya bronz rengi olurlar.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Plumeria Peru zakkumu dünyanın en güzel çiçeklerine sahiptir. Plumeria Peru zakkumu kışın yaprak döken yada yarı döken veya her daim yeşil olan çeşitleri bulunmaktadır. Plumeria Peru zakkumu 8 çeşidi olan kısa çalı tarzında küçük ağaçlardır.
+ Yorum Gönder


peru zakkumu