+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Küpeli Çiçeğinin Bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Küpeli Çiçeğinin Bakımı
  Küpeli Çiçeğinin Bakımı

  Eğer uygun şekilde bakılırlarsa küpeliler ilk soğuklara kadar çiçek açmaya devam ederler. Beyaz, kırmızı, mor, pembe ve kavuniçiye çalan tonlar da dahil olmak üzere pek çok renkte, hatta iki renkli küpeli çiçekleri görebilirsiniz. Çiçekler kokmazlar ama sinekkuşlarını cezbederler.

  En gözde olanları asma sepetlerden aşağı sarkan türleridir ama saksı ve çiçek yataklarında dik yetişen türleri de vardır. Tümü ağaç oluşturacak şekilde düzenlenebilir.

  Yetişme ortamı: Küpeliler soğuktan korunmalıdır. Eğer 20 Mayıstan önce dışarıya koyarsanız (bu bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir) üstünü örtmeli veya geç don tehlikesine karşı içeriye almalısınız. Küpeliler en iyi şekilde serince, direkt güneş almayan, veya çok az direkt güneş alan yerlerde iyi yetişirler. Kurutucu rüzgarlardan uzak tutun ve düzenli olarak su ve gübresini verin. Küpeliler iç mekanlar için pek uygun bitkiler değildirler.

  Sulama: Toprak hafifçe kurudukça sulayın ama asla küpelileri soldurmayın çünkü bu, tomurcukların dökülmesine yol açar. Asma sepetler özellikle dikkat gerektirirler çünkü yaz sıcağında çabucak kururlar. Eğer sulamaya rağmen yapraklar sıcak hava yüzünden solgunlaşmışsa bitkiyi serinletmek için nemlendirin veya geçici olarak daha serin bir yere alın.

  Çimdikleme: Uzun dalların uçlarını çimdiklemek yan dalların gelişmesini sağlayarak bitkinin daha hacimli ve daha çok çiçekli olmasını sağlar. Eskimiş çiçekleri de kopartın, çünkü çiçeklenmeyi azaltırlar.

  Zararlılar: Küpeliler afitler, örümcek maytları ve beyaz sinekler tarafından zarara uğratılabilirler. Bu zararlılar yaprakların sararmasına ve dökülmesine sebep olurlar.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Küpeli çiçeği iyi bakıldığı takdirde ilk soğuklara kadar çiçek açmaya devam etmektedir. Küpeli çiçeği beyaz, mor, kırmızı, pembe ve kavuniçi renginde ve pek çok renklerde açmaktadır. Küpeli çiçeğinin kokusu bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


küpeli çiçeği bakımı,  küpeli çiçeğinin bakımı,  küpeli bakımı,  küpeli çicek bakımı,  küpeli çiçek,  küpeliler