+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Açık Tohumlu Bitkiler ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Açık Tohumlu Bitkiler ile ilgili bilgiler
  Açık Tohumlu Bitkiler ile ilgili bilgiler

  Açık Tohumlu Bitkiler Hakkında Kısaca Bilgi


  Tohumları bir yumurtalık içinde oluşmayıp, üretken yapraklar üzerinde bulunan tohumlu bitkilere açık tohumlu bitkiler denir. Yaşayan açık tohumluların en kalabalık grubu, çam, ardıç, köknar, servi, lâdin gibi iğne yapraklılardır. Açık tohumlularda tohum genellikle kozalak pulları yüzeyinde, üstü açık olarak bulunmaktadır.

  Açık tohumlu bitkiler sürekli yeşil ağaç ve çalılardır. Çoğunda reçine kanalı bulunur. Çiçekleri her zaman bir eşeylidir. Polenler kanatlı olduğu için tozlaşma her zaman rüzgârla olur. Yapraklar her zaman pulsu ya da iğnemsidir. Lâdin, çam, köknar, ardıç ağaçları açık tohumlu bitkilere örnek verilebilir.

  Açık tohumlu bitkilerde üreme, erkek kozalakların ürettiği çiçek tozlarının rüzgârla havaya savrularak aynı türden bir başka ağacın dişi kozalaklarına ulaşmasıyla olur. Çiçek tozu dişi kozalağın içindeki yumurta hücrelerini döller; bu şekilde döllenmiş hücrelerin içinde bitki taslağını taşıyan tohumlar oluşur. Bu tohum toprağa düşer düşmez çimlenerek türün yeni bir bireyini üretmek üzere büyümeye başlar
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Açık tohumlu bitkiler genellikle kışın yaprak dökmeyen ağaçların tohumlarıdır. Açık tohumlu bitkiler erkek ve dişinin tohumlarının birleşmesi ile üremekte ve bu şekilde çimlenerek çoğalmaktadır. Açık tohumların olgunlaşması bir ila üç yıl arasında olmaktadır.
+ Yorum Gönder