+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda nilüfer bitkisi hangi ekosistemde yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  nilüfer bitkisi hangi ekosistemde yaşar
  nilüfer bitkisi hangi ekosistemde yaşar

  nilufer-cicegi.jpg


  Sugülü
  Beyaz Nilüfer

  Familyası: Nilüfergllerden, Teichrosengewaechse, Nymphaeaceae
  Drugları: Beyaz Nilüfer kökü: Nyphaeae alba rhizoma
  Beyaz Nilüfer çiçeği: Nyphaea alba flora
  Beyaz Nilüferin kökleri çay ve tentür yapımında nadirende çiçekleri kulanılır.

  Botanik: Kuzey Amarika, Avrupa ve Asyanın batı ve orta kısımlarında genelikle yavaş akan ırmak kenarları, göl, göletve bataklıklarda yetişir veya yetiştirilir. Şimdiye kadar gördüğümüz bitkilerden farklı olarak kökleri suyun altındaki toprağa yerleşmiştir, yaprak ve çiçekleri su üzerindedir.

  Yaprakları yuvarlak bir tepsi şeklinde sadece sap kısmı hafif dar üçgen şeklinde açıktır. Yaprakların alt kısmı kahverengimsi veya kırmızımsı esmer, üst yüzeyi koyu yeşil, derimsi, su altındaki sapı bazen 2,5 metreyi bulabilir.

  Çiçeklerin saplarıda yine aynı şekilde 2,5 metreyi bulabilir ve su üstündeki çiçekleri 2-3 sıra şeklinde yan yana dizilmiş taç yapraklara sahiptir. Taç yaprakalrı oval, beyaz renkli ve göbekte sarı dölenme tozlukları bulunur. Meyveleri şişe şeklinde ve içi tohum doludur.

  Yetiştirilmesi: Eskiden Selçuklu ve Osmanlılar zamanında havuzlar, göletler ve şadırvanlarda bu tür bitkiler yetiştirilirdi. Bu kültürü sonra Avrupalaılar aldılar ve maddi durumu orta halli olan Almanların çoğunun bahçesinde bir gölet bulunur ve içinde balıklar ve bu çeşit süsbitkileri yetiştirilir.

  Hasat zamanı: Avrupada kuruma altına alınan bitkinin kök ve çiçekleri rastgele sökülmez, koparılmaz. Özel yetiştirilen bitkilerin kökleri sökülerek çıkarılır, yıkanır ve ortadan yarılarak kurutulur.

  Kulanılması: a-) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Nilüfer yerine daha etkili olan başka bitkiler kulanılmalıdır. Örneğin uyuyamamaya karşı Çarkifelek-, Kediotkökü-, Oğulotu-, Kadınkökü preparatları veya Gökçek İksiri daha etkildir.

  b-) Halkarasında sinirsel rhatsızlıklar, uyuyamama ve cinsel arzuları frenleyici olarak kulanılır.

  Çay: Beyaz nilüfer köklünden yarım tatlı kaşığı (ince kıyılmış ) demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilaveedilir ve demledikten sonra bu dem sabah, öğle ve akşam az az içilir.

  Yantesiri: Tarife uyulmadığında zehirlenmelere neden olur. Zehirli olması nedeniyle dikkatle kulanılmalıdır. Sinirsel rahatsızlıklara karşı kılıçot, oğulot, çarkıfelekotu, uyuyamamaya karşı kediotkökü gibi daha etkilibitkiler varken nilüferi kulanmak bana göre pek uygun değildir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Nilüfer bitkisi asya avrupa ve kuzey amerikada yavaş akan su ve göletlerde yetişir. Bilinen bitkilerin aksine suda yaşayan nilüfer çiçeğinin kökleri suyun altında yaprakları ve çiçeği ise suyun yüzeyinde bulunur.
+ Yorum Gönder


nilüfer bitkisi,  nilüfer hangi ekosistemde yaşar,  nilüfer,  nilüfer resimleri,  nilüfer resmi,  nilüfer çiçeği hangi ekosistemde yaşar