+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Latin çiçeği sarmaşık hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Latin çiçeği sarmaşık hakkında bilgi
  Latin çiçeği sarmaşık hakkında bilgi
  Acem Borusu (Campsis radicans)

  Latince Adı : Campsis radicans
  Türkçe Adı : Acem Borusu
  Form : Sarmaşık

  Latin çiçeği sarmaşık hakkında bilgi1.jpg

  İki türü bulunan, yaprak döken sarılıcılardır.Göz alıcı çiçekleri vardır. Borazan ve Trompet çiçeği olarak da bilinen bitkiler, Acem borusu turuncu-kırmızı renkli muhteşem çiçekleri ile çok gösterişli asmalardır.
  Çiçeklenme dönemi Temmuz ortasında Eylül sonudur. uzun süre çiçekli kalırlar. Özellikle geniş alanlarda, duvar, çardak, çit ve parmaklıkların yeşillendirilmesinde sıklıkla kullanılırlar.Bu bitkilerde çıplak gövdeli ağaçların gövdelerini sardırmak da mümkündür.

  Anavatanı Amerika olmasına rağmen ülkemize İran'dan geldiği için Acem Borusu ismi verilmiştir.Acem Borusu hemen tüm bölgelerimize uyum sağlayabilir.Akdeniz ve Ege bölgelerinde yüzey kaplama amacıyla kullanıldıklarında yapraklarını dökmezler.Trakya ve istanbul'da biraz daha geç çiçeklenir ve çiçekleri küçük kalır.

  10 m.'ye kadar havai kökleri sayesinde tırmanabilen odunsu bir sarmaşıktır.
  Latin çiçeği sarmaşık hakkında bilgi2.jpg

  Yapraklar tek tüysü, 9-11 yaprakçıktan meydana gelir.Kısa saplı ve genellikle eliptik yapıdadır. Boylar 3-6 cm.'dir. Uçları sivri, kenarları düzenli dişlidir.

  Çiçeklerin dış yüzü portakal, içerisi sarı renktedir. Çiçekler boru şeklindedir.Terminal durumlu, ileşik salkım halinde kurullar oluşturur.
  Meyve kapsül şeklinde ve içerisinde sayısız tohum bulundurur. Üretimi tohum ve çelikle olur. Park ve bahçe düzenlemelerinde örtücü bitki olarak tercih edilir.
  Acem Borusu çok kolay yetişir. Dalları duvarlara tutunarak büyümekle beraber,ilk bir kaç yıl bitki bağlanarak desteklenmelidir.Tam güneş alan yerlere ve organik maddelerce zengin, iyi drene olan, hafif nemli topraklara dikilmelidir. Zayıf topraklarda ise düzenli gübreleme yapılmalıdır. Genç bitkiler sarılıcı kökçükleri gelişine kadar desteklenmelidir.Özellikle gençken yapılacak budamalara iyi tepki verirler. Budamalar sürgün uçlarından hafifçe kırpma şeklinde olmalıdır
  Sarmaşık bol güneşli,drenajı iyi bir yere dikilir.Yazın düzenli sulanır. Gübreli toprağı sever.
  Kış sonunda önceki yıl çiçek açmış bütün dallar 3-4 göz üzerinden budanır.Bitki kök sürgünleri veya çelik yoluyla çoğaltılabilir.Kuru ağaçlara sardırılınca çok güzel durur.
  Latin çiçeği sarmaşık hakkında bilgi3.jpg
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Sarmaşıklar evlerin duvarlarına yakın olarak ekilirse duvarların çok hoş görünmesini sağlayacaktır. Sarmaşıklar tırmanıcı oldukları için ekildikleri yerlere hoş bir görüntü katmaktadırlar. Sarmaşıklar pek çok renkte çiçek açmaktadırlar.
+ Yorum Gönder


sarmaşık çiçekler,  sarmaşık çiçekleri,  sarmaşık çiçeği,  sarmaşık,  bahçe sarmaşıkları,  sarmasik cicekler