+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Evde ağaç yetiştirmek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Evde ağaç yetiştirmek
  Evde ağaç yetiştirmek

  Evinizde çam ağacı yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Size anlatacağım yöntemi senelerdir uygularım ve bu şekilde tohumdan ürettiğim pek çok çam fidesini de eşe dosta vermişimdir.Onlar da bu minik fideleri yazlıklarına ya da evlerinin bahçelerine diktiler ve özenle yetiştirmeyi başardılar. Şimdilerde neredeyse 1,5 metreyi geçen yaklaşık 15 – 20 adet fıstık çamı ağacımız oldu

  Evde ağaç yetiştirmek.jpg

  Çam Tohumlarını Nereden Bulabilirsiniz?

  Pek çok yerde kolaylıkla görebildiğiniz çam ağaçlarının yanından geçerken biraz dikkatlice bakın. Ağacın dallarında daha olgunlaşmamış yeşil renkli ham kozalakları göreceksiniz. Havaların ısınmaya başlamasıyla bu kozalakların renkleri koyulaşmaya başlar. Katmanları kendiliklerinden açılır ve fıstıklar yerlere düşmeye başlar.Bazen da rüzgardan veya doğal sebeplerle kozalaklar ağaç dallarından koparak yerlere düşerler. Biraz araştırırsanız ağacın altında ya da sağında solunda bulabileceğiniz kahverengine dönüşmüş kozalakları elinize alıp inceleyin.Kalın kozalak katlarının arasında, bildiğiniz kabuklu şamfıstığı benzeri fıstıkları göreceksiniz. Bunlar fıstıkçamı ağacının tohumlarıdır.

  Eğer kozalakların içinde yoklarsa kozalakların yere çarpmasından dolayı sağa sola dağılmışlardır.Yalnız bu kozalaklar ve fıstıklar reçinelidir kömür karası bir maddeyle kaplıdırlar elleriniz yapış yapış reçine olur dikkat edin.Elbisenize açık renk kıyafetlerinize leke yapabilir.Reçine lekesini temizlemek bayağı zordur.Lekeyi çıkartmak için benzin ya da tiner kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Fıstıkları kırmadan kabuklu olarak toplayın.Hatta bazı eski hanımlar bunları toplayıp kırarlar Evde yaptıkları pilavlarında fıstık içi olarak kullanırlar.

  Tohumun Saksıya Ekilmesi

  Orta genişlikte minik bir saksının farklı köşelerine ( en fazla iki tane tohum olacak şekilde) topladığınız bu fıstıkları ekin. İki tane diyorum çünkü bazı fıstıkların içi boş çıkabiliyor. Bu kabuklu fıstıklar toprak içinde zamanla kavrulmuş fıstık gibi ortadan ikiye çatlar ve içindeki iç fıstık nemli toprakta filizlenmeye başlar. Eğer tutarsa ( ki tutma şansı oldukça fazla ) yaklaşık 4 –5 ay sonra toprağın filizlenmeye başladığını göreceksiniz.

  Toprağı iterek çıkan bu fidan ; önce kapalı bir şemsiye gibi olacak ve daha sonraki dönemlerinde açılmış şemsiye şekline dönüşecektir. Bu sevimli minik fidanların ileride büyüyüp kalınlaşacakları ve boylarının da 12 –13 metreyi bulabilecek koca birer çam ağacı olacaklarının unutulmaması gerekli. Ancak unutmamak gerekir ki ; ilk başlarda saksıda büyüteceğiniz çam ağacının bakımı diğer ağaç türlerine göre biraz daha özen ister. Kökleri dikine doğru gider ve uzar.Zaten asırlık çamların köklerinin çok derinlerde olmalarının sebebi de budur. Çam ağacınız yetişmeye başladığında saksınızı elinize alıp incelemeyin ve saksının yerini devamlı değiştirmeyin çünkü fidanın minicik gövdesi kendisini ışığa doğru yönlendireceğinden güneşten aldığı ışığın açısının en ufak bir yer değiştirmesi bile gövdede hasara yol açar. Bu arada saksının en ufak sarsıntısı bile daha tam olarak oluşmamış kökünün zedelenmesine de yol açacaktır. Bu minik fideleri 25 - 30 cm uzunluğa eriştikleri zaman toprağa ekebilirsiniz. En uygun ekim tarihi mart ayının ilk haftalarıdır. Açtığınız çukura fidenin en az 1/ 3 ünü köklerini zedelemeden yerleştirmeniz uygun olacaktır.

  Not: Aynı yöntemi diğer tür çam ağaçları ( karaçam , kızılçam v.b ) içinde deneyebilirsiniz. Tek farkı kozalakların arasındaki tohumun farklılığıdır. Onlarda daha küçük elma çekirdeği gibidirler.

  İyisi mi siz fidanınızı severken onunla konuşurken uzakta durun ona sevginizi uzaktan vermeye çalışın. Sizin bu sevginizi tüm bitkiler gibi o da anlayacaktır. Hele birde o minicik fidanınızın büyüyüp de serpildiğini görmek hatta altında , gölgesinde oturma şansına ererseniz değmeyin keyfinize. Ben ailemle sevdiklerimle bu mutluluğu yaşadığım için kendimi çok şanslı sayıyorum. Dilerim sizlerde aynı şansı yakalarsınız.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Evde çam ağacı yetiştirilebilmektedir. Özellikle fıstık çamı evde veya bahçede rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Fıstık çamı fideden yetiştirilebileceği gibi tohumdan da yetiştirilebilir. Fıstık çamı 1.5 metreye kadar uzayabilmektedir.
 3. BİNGÜL
  Bayan Üye
  Evde ağaç yetiştirmek hayli özen isteyen bir hobi. Hele de tohumunu kendiniz ekecekseniz, tohumun filizlenmezi az bir ihtimal oluyor. Ya da istediğiniz ağacın tohumunu kaliteli almalısınız ki sonuç elde edebilesiniz.
+ Yorum Gönder


minik agac,  iki ev arasinda agac yetistirme,  evde ağaç yetiştirme