+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Baldırıkara adiantum capillus veneris Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Baldırıkara adiantum capillus veneris
  Baldırıkara adiantum capillus veneris

  Alm. Venushaar, Frauenhaar, Fr. Capillaire, İng. Maidenhair Fern. Familyası: Eğreltiotları (Polypodiaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara bölgesi, Karadeniz, Ege, Akdeniz bölgelerinde yetişir.

  Rutubetli ve serin yerlerde, akarsu kenarlarında, kuyu duvarlarında ve mağara ağızlarında tesadüf edilen 20-40 cm yüksekliğinde otsu bir bitki. Venüssaçı da denilmektedir. Yaprakları uzun, ince, parlak, siyah veya kırmızımtrak-siyah saplıdır. Yaprak parçaları açık yeşil renkli ve böbrek şeklinde olup, uç tarafları loplara ayrılmıştır.

  baldiri-kara-2.jpg
  Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısımları yapraklarıdır. Yapraklar bütün yaz esnasında toplanır, taze olarak veya gölgede kurutulduktan sonra kullanılır. Tıpta çok eskiden beri yumuşatıcı ve balgam söktürücü özelliğinden dolayı öksürük ve bronşitlerde kullanılır. Baldırıkara şurubu da yapılır. Şurup, balgam söktürücü olarak faydalıdır. Kabız edici etkisi de vardır.  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Baldırıkara otu serin rutubetli yerlerde ve akarsu kenarlarında mağara kenarlarında 20/30 santim uzunluğunda bir bitkidir. Baldırıkara otu yazın toplanıp yaprakları kurutulup soğuk algınlığının tedavisi amacı ile kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder


adiantum capillus-veneris