+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Difenbahya Bitkisinin Bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Difenbahya Bitkisinin Bakımı
  Difenbahya Bitkisinin Bakımı

  Difenbahya bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:

  *Yılın belirli gününde sararmış veya çürümüş yaprakları makas yardımıyla budanmalıdır.

  *Difenbahya rahat bir şekilde büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyar.

  *Güneş ışığını aldığı bölgedeki yapraklar güneşe doğru bir eğilimde bulunur.

  *Güneş ışığına yönelen bölgeyi belli aralıklarla www.alasayvan.net bitkinin diğer güneş almayan kısımları ile yön değiştirilmelidir.

  *Yaprakları bulunduğu ortamda herhangi bir cisme temasta bulunmamalıdır.

  *Rüzgârdan ve hava akımlarından her bitki gibi difenbahya da olumsuz yönde etkilenmektedir.

  *Bu sebepten ötürü difenbahya rüzgârdan ve hava akımından korunmalıdır.

  *Sulanırken önemli olan kuralların başında suyu bitkinin her bölgesine ulaşacak şekilde dökülmesi gerekiyor olduğudur.

  *Bitkimizi sulamada kullandığımız kab her daim aynı ölçüde olmalı, sulama günlerimizde sabit ve aynı miktarda su kullanılmalıdır. Bitkide anormal bir gelişim görmediğimiz sürece sulama tekniğimizi değiştirmemeliyiz.

  *Sulama çeşitleri yaz ve kış ayları olmak üzere iki türde yapılır.

  *Yaz aylarında havanın sıcak ve nemli olmasından ötürü bitkinin toprağının kolay kuruyacağından difenbahyaya haftada bulunduğu ortama göre 1 ya da 2 kez su verilmelidir.

  *Kış aylarında havanın soğuk olması nedeniyle ilk dikkat edilmesi gereken konu çeşmeden alınan soğuk suyun direk olarak bitkiye verilmesi bitkinin üşümesine, zamanla yapraklarının sararması, dökülmesine ve bitkinin kökünde çürümeye sebep olacaktır.

  *En çok dikkat edilmesi gereken husus kış aylarında bitkilerimiz bulunduğu ortamda hava sıcaklığının en az 12 °C olmalıdır. Bu derecenin altındaki www.alasayvan.net hava şartlarında bitkimizin yapraklarında sararma, solma ve bozulmalar başlar.

  *Özellikle kış aylarında bitkilerimizi sularken en çok dikkat edilmesi gereken konu bitkinin suyunu oda sıcaklığında vermemiz gerektiğidir.

  Difenbahya Bitkisinin Çoğaltılması:

  *Difenbahyamızda birkaç dal gövde var ise bunların bir tanesini gövdeye yakın bir yerden keserek belli bir süre suya koyarak köklenmesini sağlamalıyız.

  *Bu işlemden sonra köklenmiş dalımızı yeni bir saksıya uygun toprak ve uygun saksıya dikerek yeni bir difenbahya bitkisi elde edebiliriz.

  *İşyerimizde, ofisimizde, evimizde çok büyümüş ve alt bölümünde yapraklarını dökmüş difenbahyamızın altındaki boşluğu bitkinin toprağından çıkan gövdenin 25-30 cm üstünden keserek bitkimizi aynı köklendirme işlemine tabii tutarak 2. bir difenbahya www.alasayvan.net elde etmiş oluruz.

  *Difenbahyanın saksıda kalan kesilmiş bölümünü hava akımından korumak amacıyla bu bölümü dondurucu silikon veya mum gibi cisimlerle havayla olan ilişkisini kesmeliyiz.

  *Zamanla toprakta kalan kısım yaprak vermeye başlayacaktır.

  Difenbahya bitkisinin bakımı4.jpgDifenbahya bitkisinin bakımı1.jpgDifenbahya bitkisinin bakımı2.jpgDifenbahya bitkisinin bakımı3.jpg
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Difenbahya Bitkisi evlerde en fazla yetiştirilen bitkilerden bir tanesidir. Difenbahya Bitkisinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Difenbahya Bitkilerinin bazıları güçlü zehir barındırmakta ve tehlike saçmaktadır. Bu nedenle Difenbahya Bitkisini çocukların ulaşamayacakları yerlerde yetiştirmeniz gerekmektedir.
+ Yorum Gönder


çiçek bakımı,  difenbahya çeşitleri,  difenbahya,  çiçek bakımları