+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Keçi sakalı bitkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Keçi sakalı bitkisi
  Keçi sakalı bitkisi

  (FLİPENDULA ULMARİA YADA SPİRAEA)

  Gülgiller familyasındandır.Diğer adları teke sakalı, erkeç sakalı, çayır kraliçesi, gelin çiçeği.

  60-120 cm boylarında dallara ayrılan yapıda içi boş kırışık ve yeşil gövdeli çok yıllık otsu bir bitki yada çalıdır.Kırışık görünümlü derin parçalı ve küçük dişli yaprakları hoş kokuludur.Yaz aylarında salkımlar halinde açan yine kokulu küçük çiçekleri krem rengi pembe yada kırmızıdır.3mm uzunluğunda ve hilal biçimli tohumları açık kahverengidir.Ayrıca özelliklerinden olduğu için kök rengini de verelim :Pembe-kırmızı.

  Tarihte İngiltere kraliçesi I.Elizabeth’in en sevdiği ve çevresine önerdiği bitkidir.Yine Avrupa’da gelin çiçeklerinin yapımında yer almıştır.

  Türkiye’de günümüzde Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde rastlanır.Evde yetiştirilmeye uygun olmayan bitkiyi, nemli, güneşli bahçelerde tohumdan ekilir yada sonbaharda kökten bölünerek dikilir.Bitkiler arasında 30 cm aralık bırakmak gerekir.

  Maurice Messegue onu şöyle tanıtır:” Kraliçem ne kadar güzeldir; nemli gölgelik köşelerde büyük bulut kümeleri halinde neşeli ve mutlu su kaynaklarında dere kıyılarında yayıldığı zaman ! Lekesiz tertemiz çiçekleri sık sorğuçlar biçiminde öbekleşir, çok hoş bir koku saçar…”

  Çiçekli dalları idrar arttırıcı, terletici, ateş düşürücü, ishal giderici, hazmı kolaylaştırıcı, gastriti ve mide ülserini iyileştiricidir.

  Gut hastalığında , romatizmada, idrar yolları ve böbrek rahatsızlıklarında ödemlerde iyileştirici etkisi vardır.Gribe kızıl ve kızamığa karşı etkilidir.Uyarıcı ve sakinleştiricidir.Yara ve kesiklere, kanı durdurmaya karşıda kullanılır.

  beyaz-keci-sakali.jpg

  Bütün bunlar için çiçekli dallar toplanır;1 litre kaynar suya bir tutam çiçek atılır, demlenir, günde 3-4 fincan içilir.İkinci ve daha etkili bir yol ;80 derecelik 1 litre sıcak suya bir tutam taze yada kuru çiçek atılır, 12 saat bekletildikten sonra günde 3-4 fincan içilir.

  Vajinal yıkama , el ve ayak banyoları gibi dışardan kullanımlar içinse 1 litre suya iki avuç çiçek atılır.

  Çiçekleri odalara güzel bir koku ve görüntü sunması için hazırlanan potpuri tabaklarına konur.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Keçi sakalı bitkisi görüntüsü nedeni ile hem süs bitkisi olarak kullanılabilir hemde sağlığa sağladığı için el yüz ve vücut yıkamada kullanabilirsiniz. Keçi sakalı bitkisi pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Bol bol terlemenize yardımcı olarak vücutta detoks etkisi yaratmaktadır.
+ Yorum Gönder


keçi sakalı bitkisi