+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Venüs bitkisi nasıl kapanıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Venüs bitkisi nasıl kapanıyor
  Venüs bitkisi nasıl kapanıyor
  Venüs bitkisi nasıl bişey


  Araştırmalar venüs bitkisinin içinde elektriksel bir sistem olduğunu ortaya koymustur. Bu elektriksel sistemin işleyişi ise ince bir planın göstergesidir.


  ven-s-bitkisi-nas-l-kapan-yor1.jpg.
  Kapanma işleminin ilk aşamasi yapraklar,
  arasındaki bir kaç tüycüğün hareketiyle başlar. Çiçek üzerine konan sinek, burada dolaşırken ister istemez bu tüycüklere temas eder. Ancak tek bir temasta çiçek kapanmaz. Çünkü böyle olsaydi çiçek her etkide -örnegin tek bir yağmur damlası sebebiyle- boşu boşuna kapanacaktir. Çiçeğin kapanması için bu tüycüklerin bir süre uyarılması gereklidir. Eğer oluşan bu mekanik itme yeterince güçlüyse, alıcılardan tıpkı bir havuzdaki dalgalar gibi yaprak boyunca elektriksel sinyaller yayılır sinyaller motor hücrelere ulaşır. Bitki içindeki bu hücreler elektriksel uyarıyı alır almaz bünyelerindeki su dengesini değistirirler. Kapanın iç tarafındaki,
  hücreler bünyelerindeki suyu bırakıp çöker. Bu olay havası alınmış bir balonun sönmesine benzer. Kapanın hemen dışındaki hücreler ise aşırı su alarak şişer. Ve kapan bir tarafı gevşeyip bir tarafı kasılarak kapanır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Venüs bitkisi et ile beslenmektedir. Venüs bitkisi diğer bitkiler gibi topraktan beslenmek yerine üzerine konan böcekleri yiyerek beslenmektedir. Venüs bitkisi proteine ihtiyaç duymakta ve bunu etten karşılamaktadır.
+ Yorum Gönder