+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Bitki tohumları kaç yolla yayılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bitki tohumları kaç yolla yayılır
  Bitki tohumları kaç yolla yayılır

  Tohumlar bitkilerin nesillerini sürdürmelerini sağlar. Bazı meyveler tek tohumluyken, bazıları çok sayıda tohuma sahiptir. Tohumların farklı büyüklük, şekil ve sayıda olmaları farklı çevre şartlarına uyma yeteneklerini artırır ve nesillerinin devamını sağlar.
  Akçaağaç tohumları helikopter pervanesi gibi dönerek düşer.

  At kestanesi ağacının yeşil renkli dikenli meyveleri içinde gelişen tohumlar, meyve olgunlaşınca yere düşer. Karahindiba bitkisinin tohumları rüzgârla çevreye dağdır. Böğürtlen, kuşlar tarafından yenilir ve tohumları kuşların dışkısıyla toprağa karışır. Tohumlar rüzgârla, suyla, hayvanlara yapışarak ya da hayvanlar tarafından yenilerek yayılır.

  Bitki tohumları kaç yolla yayılır.jpg
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Bitki tohumları ya yuvarlanarak yada rüzgarda uçarak yayılma sağlamaktadırlar. Bitki tohumları genellikle yuvarlaktır ve kolay bir şekilde yuvarlanmaktadır. Tohumlar şiddetli rüzgarlarda uzaklara taşınmakta ve gittikleri yerlerde yetişmekte yada hayvanların toprağı kazması yada eşelemesi ile de tohumlar uzağa savrularak çoğalmaktadır.
+ Yorum Gönder


bitkilerin tohumlarının yayılma yolları,  tohumların yayılması,  tohumların yayılma yolları,  bitki tohumlarının yayılma yolları