+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Köknar Ağacı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Köknar Ağacı Nedir
  Köknar Ağacı Nedir

  Köknar Ağacı Hakkında

  Köknar Ağacı Özelikleri
  Çamgiller familyasının abies cinsini oluşturan ve yapraklarını dökmeyen 40 kadar ağaç türünün ortak adına Köknar denir. Doğal olarak yetiştiği yerler Kuzey ve Orta Amerika, Kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’dır. Köknarlar, olgunlaştığında koni biçimini alan ve dalları gövdeye çevrel olarak dizilen yüksek orman ağaçlarıdır.

  Doğrudan doğruya dallardan çıkan, iğnemsi ve genellikle yassı yaprakları döküldüğünde, dalların üstünde halka biçimindeki bir iz bırakır. Dallara dik olan kozalaklar çoğu kez tepeye doğru daralan silindir ya da yumurta biçimindedir ve her biri geniş kanatlı iki tohum taşıyan çok sayıda puldan oluşmuştur. Tohumlar olgunlaştığında kozalakların pulları dökülür ve geriye başağı andıran bir eksen kalır

  Çeşitleri

  Köknarın Balsam Köknarı, Yunanistan Köknarı, Kafkasya ya da Doğu Karadeniz Köknarı, Uludağ Köknarı, Kazdığı Köknarı gibi çeşitleri vardır. Çoğunlukla süs ve Noel ağacı olarak kullanılan köknarın yaprakları gibi ilaç yapımında kullanılan türleri vardır.


  Köknar ağacının renkli özodunu bulunmayan ve reçine kanalları, içermeyen beyazımsı odunu, selüloz ve kâğıt sanayisinde, inşaatlarda, mobilyacılıkta, müzik aletleri yapımında ve ambalaj malzemesi üretiminde kullanılır.
 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Köknar ağaçları derli toplu yapıdaki çam ağaçlarındandır. Ülkemizde de hemen her yerde görebileceğimiz türden ağaçlardır. Görünümü estetiktir ve açıktan koyuya birçok rengi vardır.
+ Yorum Gönder


köknar ağacı hakkında kısa bilgi,  köknar agacini arastir