+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Akçaağaç Bilgileri Ve Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Akçaağaç Bilgileri Ve Resimleri
  Akçaağaç bilgileri

  Akçaağaç – Acer. (Bitki cinsi)

  Akçaağaç, Sapindaceae familyasının Acer cinsinden ağaç ve ağaççıkların ortak adı.


  Morfolojik özellikleri

  Çoğunlukla kışın yaprağını döken ağaç ve ağaççık halinde odunsu bitkilerdir. Sürgünlerde karşılıklı olarak yer alan tomurcuklar ya kiremitvari dizilen pullar veya dışarıdan görülen iki pul ile örtülmüştür. Uzun saplı yapraklar basit, loplu veya tüysüdür. Yapraklar bazılarında sapından koparılınca süt çıkar.
  Çiçekler erdişi veya bir evciklidir. Kısa sürgünlerde dik duran veya aşağı sarkan salkım, mürekkep salkım vaziyetinde yer alırlar. Çanak ve taç yapraklar çoğunlukla 5 parçalıdır. Bazen taç yaprak hiç yoktur. Stamen 4-8 kadar fakat genellikle 8 tanedir. Ovaryum iki gözlüdür. Genellikle 2 ender olarakta 3 nuks (kanatlı meyve) gelişir. Bir tür hariç (şeker akçaağacı - Acer saccharum) diğerlerinde çimlenme epigeiktir.
  Gövdelerinin genç yaşlarda düzgün pürüzsüz, sonraları derin çatlaklı levhalar halinde parçalanmış kabukları vardır. Bir çoğu yaz sürgünü yapar. Sonbaharda yedek madde olarak nişasta depo ederler. Sürgünlerin uçlarında nişasta, tanen, şekerli madde salan türler vardır.

  Akçaağaç.JPGAkçaağaç2.jpgAkçaağaç3.jpgAkçaağaç4.jpgAkçaağaç5.jpg
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Akçaağaç genellikle süs için kullanılır ve odunsu bir tür bitki olduğu için kökü çok kuvvetlidir. Yaprakları birbirine bakan üçgen şeklindedir ve altları tüylüdür. Bu bitkinin zararları pek bilinmediği için evde ilaç niyetine pek kullanılmaz.
+ Yorum Gönder