+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Bahçe ve Sebzeler Forumunda Kasım ayında bahçenizin bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kasım ayında bahçenizin bakımı
  Kasım ayında bahçenizin bakımı

  Kasım ayında bahçenizin bakımı.jpg

  Kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirdiği kasım ayı, bahçemiz üzerinde yapmayı düşündüğümüz her türlü fiziksel değişim için en ideal zamandır.bu değişiklikler her türlü budama(gençleştirme)form ve verim budaması ile bitki yeri değiştirme olarak açıklanabilir.

  Eger bahçede yeri bizi rahatsız eden bitkiler var ise en uygun zaman kasım ayının 15 inden sonraki zamandır. Eger bu tip bir değişim yapmayı plannıyorsanız mutlaka bir profosyonelden yardım almanızı tavsiye ederiz. Çim alanların aşırı yağış alan yerlerde özellikle drenaj problemleriyle karşılaşabileceği ve aşırı su birikmesinden çim alanda kurumalar oluşabilecektir. Eğer drenaj problemi toprağın 1 cm lik üst tabakasının geçimsiz olmasından kaynaklanıyor ise çim bitkisi kısa biçilerek havalandırma makinalarıyla havalandırıp kumlama işlemi yapılmalıdır.

  Eger ki toprağın daha derin tabakalarından kaynaklanan bir drenej problemi var ise muhakkak drenej hattı yapılarak toprak yüzeyinde su birikmesi engellenmelidir. Bahçemizdeki tüm çit bitkileri güller ve meyva ağaçları için budamanın yapılabileceği bu zaman daha fazla geciktirilmeden kullanılmalıdır. Çim alanların gerek potasyum agırlıklı gübreler gerekse organik gübrelerle soğuk kış etkisinden korunabileceği unutulmamalı ve gerekli gübrelemeler yapılmalıdır.

  Bilhassa meyve bahçelerinde özellikle kara leke v.inegualis ve yaprak kıvırcıklığı t.deformans hastalıkları yaprak dökümünden sonra yapılacak gövde ve dökülmüş yapraklar üzerine ilaçlama yapılması hastalıkların bir dahakine daha az görülmesini sağlıcaktır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Kasım ayında bahçe bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kasım ayında bahçeye dökülen yaprakları temizlemeye dikkat etmek gerekmektedir. Bahçeye dökülen yapraklar temizlenmediği takdirde bahçede mantara neden olacaktır. Bu nedenle yapraklı düzenli olarak temizlemek gerekmektedir.
+ Yorum Gönder