+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Dünyadaki akvaryumlar - Okinawa Churaumi Akvaryumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Dünyadaki akvaryumlar - Okinawa Churaumi Akvaryumu
  Dünyadaki akvaryumlar - Okinawa Churaumi Akvaryumu


  Okinawa Churaumi Akvaryumu (Japonca: Okinawa Churaumi Suizokukan), Okinawa bölgesindeki on bir şehirden biri olan Okinawa'nın Motobo kasabasındaki Ocean Expo Park'ta bir akvaryumdur.
  Atlanta'daki Georgia Aquarium'dan sonraki en büyük akvaryumdur ve ana tankı 7.500 metreküp su alır. Burada kullanılan 22,5 metre genişliğinde 8.2 metre yüksekliğindeki cam 7 parça halinde üretilmiş ve sonradan birleştirilmiştir. Herbiri 60 cm kalınlığında olan bu tabakalar pürüzsüzdür. Birleşme yerlerinde kullanılan özel karışım sayesinde şeffaflık sağlanmıştır ve çok geniş bir görüş alanı sağlamıştır.
  Akvaryumun bakımı suyu boşaltmadan yapılır. Akvaryum suyu karışımı hayvanların alıştığı doğal ortama yakın olması için uzmanlarca ayarlanır ve Motobo açıklarından alınan temiz okyanus suyuyla karıştırılarak kullanılır. Balina köpekbalıkları ve manta ray larin yaşadığı bu devasa tesiste canlıların doğal şartlarda olduklarından daha uzun yaşadıkları tespit edilmiştir. Güneş ışığının etkisinin yok olmaması için geliştirilen düzenekle tankın içine girmekte olan suyun ışık alması sağlanmıştır.
  Ayrıca okyanus dibinde yaşayan canlıların ve mercanların adaptasyonu sağlanmış akvaryumlar ve rehabilitasyon gereksinimi bulunan deniz canlıları için havuzlar bulunur. 2. Fatma
  Administrator

  Bir çok yerde dev akvaryumlara rastlamak mümkün. Antalya da dünyanın en büyük 5. akvaryumu var. Oraya gittiğiniz zaman kendinizi okyanusun derinliklerinde hissedebilirsiniz.
+ Yorum Gönder