+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Sapan Balığı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Sapan Balığı Hakkında Bilgi
  Sapan Balığı nasıl bir canlıdır

  «Sapan balığı»,
  her şeyden önce, çok kere vücudunun geri kalan kısmından daha uzun olan kuyruk yüzgecinin üst lobuyle dikkati çeker. Bundan, avlarını yakalamakta yararlandığı tahmin edilmektedir. Bir balık sürüsü görünce kuyruk yüzgeciyle sulan kırbaçlaya kırbaçlaya balıkların etrafında yüzmeye başlar. Ürken balıklar bu durumda çok kere sıkışık bir kitle halinde bir araya toplaşırlar. O zaman da sapan balığı ağzını ardına kadar açarak saldırıya geçer. Bazen bu avlarda iki, üç sapan balığının işbirliği ettiği görülür. Zekâsı sebebiyle bazı dillerde sapan balığı'na «deniz tilkisi» de denilir.
  Sapan balığı, Akdeniz'de en yaygın köpekbalıklarındandır. Atlantik ve Pasifik okyanuslarında da boldur. Uzunluğu, yarısı kuyruk yüzgeci olmak üzere 5-6 metreyi bulur. Sırtı ile yanlan lâcivert, karnı beyaz noktalı veya lekelidir. Dişi leri 90 santim uzunluğunda 2 - 4 yavru doğurur. 2. Fatma
  Administrator

  Sapan Balığı dev köpek balığı familyasındandır., kuyruğu neredeyse gövdesinden büyüktür. Kuyruğu ile avına vurur, böylece av sersemleşir ve kaçamaz. Sapan balığın ağırlığı neredeyse yarım tondur.
+ Yorum Gönder