+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Melek Balığı Çeşitleri - Akvaryum Balıkları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  Melek Balığı Çeşitleri - Akvaryum Balıkları
  Melek Balığı hakkında bilgiler

  Nesillerdir akvaryum ortamında üretilen melek balıklarının doğal görüntülerinin dışında doğru çaprazlamalarla pek çok renk ve kuyruk türü elde edilmiştir. Genel olarak melek balıkları:

  A- Yüzgeç biçimleri

  B- Renkleri

  şeklinde iki ana madde altında inceyebiliriz.

  A- Yüzgeç biçimlerine göre melek çeşitleri:

  Melek balıklarına ana özellikleri balığın gövdesinden aşaği ve yukarı yönde gövdesine nerdeyse dik olarak uzanan yüzgeçler tarafından kazandırılmıştır. Bu özellik melek balıklarını bütün akvaryum balıklarından ayıran en temel farktır ve balığı çok gösterişli ve iri yapmaktadır.

  Yüzgeç şekillerine göre melek balıklarını 3’e ayırmak mümkündür.

  1- Normal / Düz Yüzgeç: Kuyruk ve kanatlar kısadır. Balığın şekli yuvarlağa yakındır. Yüksekliği 45cm’in altındaki akvaryumlarda çok rahatlıklar bu yüzgeç tipinde melekler yetiştirilebilir. Diğer türlere göre hareket kabiliyetleri daha fazladır. Erkek ve dişi ayrımı normal yüzgeçli balıklarda daha belirgin bir şekilde yapılabilir.

  2- Yüksek Kanat: Balığın sırt ve karın yüzgeçleri uzundur. Olduğundan çok daha görünen yüksek kanatlar için su yüksekliği de kanatların rahatça hareket etmesine ve balığın dolaşmasına imkan verecek şekilde yüksek olmalıdır. Tül kuyruktan daha dengeli bir vucüt yapısına sahiptirler. Son zamanda melekler üzerinde yapılan üretim çalışmalarında daha uzun kanat boyları ile birlikte yüksek gövdeler de elde edilebilmiştir. Yüzgeçler akıntısı fazla olmayan ortamlarda kendini gösterecektir.

  3- Tül Kuyruk: Bu türler son derece uzun, nerdeyse yerlere değecek izlemini veren kuyruklara sahiptirler. Kuyruk ağırlığından ötürü balık sürekli başı yukarıda kalacak şekilde yüzmek zorundadır. Yaşı ilerledikçe iyice uzayan kuyruklar balığın hareket kabiliyetini de kısıtlar. Bu türler aynı zamanda yüksek kanatlıdırlar.


  B- Renklerine göre melek çeşitleri:

  1- Silver: Melek balıklarının vahşi doğadaki görünümleri olan bu türde gövdenin üst kısımları mat, karın kısımları parlak gridir ve gövdenin üzerinde burundan kuyruğa kadar 3 adet gövdenin dikine koyu çizgiler vardır. Gözler 5. aydan sonra kırmızı renk alır.

  2- Zebra: Dikine çizgi sayısı 3’ten fazladır. Bazı çizgiler kesik kesit hatta bazı bölümleri puanlı olabilir. Genel olarak bu iki tür diğerlerine göre daha yavaş büyürler.

  3- Hayalet: Koyu gri renk gövdenin üzerinde yer yer daha açık renk alanlar bulunmaktadır. Genellikle bu açık renk balığın kafa bölgesi civarındadır.

  4- Gold: Melek balıklarının çekinik özellik gösteren bu çeşitinde gövde mat sarı renklidir. Bazı gold türleri koiler gibi tam beyaz gövde rengine sahiptirler. Kafa bölgesi ise daha koyu sarı olmaktadır.

  5- Mermer: Balık siyah-beyazdır. Gold geni bulunan türlerin kafaları 4. aydan sonra turuculaşır. Yaş ilerledikçe bu turunculuk daha da belirginleşecektir. Siyah ve beyaz arasında belirli bir oran yoktur, siyah daha belirgindir. Ancak genel olarak bu ik renk birbirinden net olarak ayrılır.

  6- Koi: Gold-mermerin aksine balıkları ilk aydan itibaren kafalarında turuncu renklere sahiptirler. Diğer bir özellik ise gövdelerindeki beyaz renk lekesiz ve net bir tondadır, gold gibi mat sarı bir gövde rengine sahip değildir. Yer yer gövdelerinde siyahlıklar bulunur ancak bu da mermer desendekiler gibi balığın önemli bir bölümünü kaplamaz.

  7- Siyah: Tamamen siyah ve siyaha çok yakın koyu gri renklidir

  8- Albino: Bütün canlılarda olduğu gibi melek balıklarında da renk pigmentinin oladığı genler düz beyaz bir renge sahipir. Bu türlerin gözleri de doğal olarak kırmızı olacaktır.

  9- İnci gövde: Gövde jelatin kaplı gibi parlak pullarla kaplıdır. Daha koyu ve siyah lekeler, çizgiler de bulunabilir. Bu türler de çoğunlukla kırmızı gözlü olurlar. İnci gövde, melek çeşitleri arasında en dikkat çekici türlerin başında gelmektedir
 2. Fatma
  Administrator

  Çiklitgiler familyasına ait bir balık türüdür. Uzun bir yüzgece sahip oldukları için, onlar için en uygun yüksek olan akvaryumlardır. Yutabileceği kadar küçük örneğin japon balıklaıyla aynı akvaryumda beslemeyin.
+ Yorum Gönder