+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Salyangozların yaşadıkları yer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Salyangozların yaşadıkları yer
  Salyangozların yaşadıkları yer hakkında bilgi

  salyangoz_bocegi_.jpg

  Salyangoz, Yaşadığı yerler: Tatlı su, deniz ve karada yaşayan çeşitleri vardır. Rutubetli yerlerde bol rastlanır. Özellikleri: Vücutları kabuklu veya çıplaktır. Karın altlarındaki kaslı ayakla sürünürler. Ağızlarında “radula” denen dişl bir dil mevcuttur.
  -Karada yaşayanlar bahçelere büyük ziyanlar yapar. Vücutları kabuklu veya çıplaktır. Karın altlarındaki kaslı ayakla sürünürler. Ağızlarında radula denen dişli bir dil mevcuttur. Karada yaşayanlar bahçelere büyük ziyanlar yapar.Kara salyangozlarında gözler, daha uzun olan arka anten çiftlerinin ucunda yer alır. Kısa olan ön duyargalar, dokunum ve koku sinirlerince zengindir. Su salyangozlarının çoğunda ise gözler, antenlerin dibinde kısa sapçıkların üzerinde bulunur. Kara salyangozları bitkisel besin ve çürümüş hayvansal artıklarla beslenir ve nemli yerleri tercih ederler. Çoğunluklayağmurdan sonra ve gece faaliyet gösterirler.Soğuk bölgelerde yaşayan kara salyangozları kış uykusuna yatar. Kabuklarının içine çekilerek, kabuk ağzını boynuzsu bir kapak veya sertleşen mukus salgı ile kapatarak toprağa gömülür veya kendilerini ağaç gövdelerine yapıştırırlar.
  İlkbaharda uyanarak büyük bir iştahla bahçelere saldırırlar. Ömürleri 3-6 yıl kadardır. Kirpiler ve birçok kuş bunları yiyerek üremelerini kontrol altında tutarlar.
 2. Fatma
  Administrator

  Salyangozların çeşitli boy ve renkte çeşitleri vardır. İslamiyette yenmesi haram olan bir hayvandır. Bazı uzak doğu ülkelerinde aranan ve sevilerek tüketilen bir yiyecektir.
+ Yorum Gönder


karada yaşayan hayvanlar ve özellikleri