+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Kahverengi Deniz Anaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kahverengi Deniz Anaları
  Kahverengi Deniz Anaları hakkında bilgi


  zehrli deniz anası.jpg

  Çanakkale sahilleri ile Kilitbahir motorlarının yanaştığı bölgede görülen ve zehirli olduğu iddia edilen kahverengi denizanaları vatandaşları tedirgin ediyor.


  Çanakkale Boğazı'nda 2 yıl önce yaz aylarında görülen ve Latince ismi “Chrysaora Mediterranea” olan kahverengi denizanalarının yeniden ortaya çıkması denize giren vatandaşları korkutuyor. Bu denizanalarının diğerlerinden çok farklı olduğunu belirten vatandaşlar özellikle Kilitbahir motorlarının yanaştığı iskele civarı ile sahil kesiminde görülen yarım metre boyundaki zehirli denizanalarını tuttuklarında ellerinin yandığını söyledi.

  Yetkililer ise zehir hücreleri taşıyan bu canlıyla temas edilmesi halinde toksit etkiye maruz kalındığını ifade ederek bu cins denizanalarına kesinlikle çıplak elle dokunulmaması gerektiğini söyledi. Yetkililer temas edilmesi halinde vücutta kızarlık yanık tahriş ve kaşıntı olabildiğini bu durumda bedeni normal su yerine deniz suyuyla yıkayıp amonyak ya da sirke ile temizledikten sonra en yakın sağlık birimine gidilmesi gerektiğini bildirdi.

  Sayıları her geçen gün artan zehirli kahverengi denizanalarının Çanakkale Boğazı'nda sahil kesimlerine vurmaya başladığı öğrenildi.
 2. Fatma
  Administrator

  Deniz kirliliğin bol olduğu yerlerde sıklıkla görünürler. İnsan vücuduna çok zararları verir. Çarptığı ve ısırdığı yerleri desenfekte edip. Bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.
+ Yorum Gönder


kahverengi deniz anası