+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda su samuru neden her ortamda yaşamazlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  su samuru neden her ortamda yaşamazlar
  Su samurunun neden her ortamda yaşamadıkları hakkında bilgi

  su-samuru_.jpg

  Su samurları üzerinde yapılan araştırmalar, söz konusu tüylerin daha birçok ayrıntılı ve üstün yaratılış özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

  Boyu yaklaşık 60 cm uzunluğunda olan su samurunun, 30 cm uzunluğunda sağlam ve yassı bir kuyruğu vardır. Kuyruk, su samuru yüzerken kürek ve dümen görevi görür. Buna karşın su samurunun ayakları çok kısadır. Ancak bu da bir amaca yönelik yaratılmıştır. Çünkü bu sayede su samurunun suda yüzmesi kolaylaşır.
  Su samuru yuvasını akarsuların veya bataklıkların yanı başında kazar. Fakat yuvanın giriş deliği daima suyun içindedir. Bu sayede suya dalamayan hayvanların yuvaya girme olasılığı ortadan kalkmış olur.
  Su samurunun su içinde yaşamasını olanaklı kılan bir özelliği de pençeleridir. Kısa ayaklarının dibindeki ufak pençelerinin beş parmağı vardır. Bu parmakların bir zarla birbirine bağlanmış olması pençenin düzeyini genişletir. Bu perde ayaklar, samurların usta birer yüzücü olmalarını sağlar.
  Su samurunun bulanık suda dahi avlanabilmesinin sırrı, yüzündeki bıyıklarıdır. Bu bıyıklar dokunmaya karşı oldukça duyarlıdır. Böylece avlayacağı balıkların yüzerken su içerisinde meydana getirmiş olduğu düzenli titreşimleri bıyıkları ile algılayabilmektedir.
  Su samurunun su altında burun deliklerini kapatma özelliği vardır. Aynı şekilde kulaklarını da kapatabilir. Bu işi uzun tüylerinin yardımıyla başarır.
  Su samurlarının vücutlarının alt kısmını sıkıca saran kürkleri suyu itmeye yarar ve ıslandıktan kısa bir süre sonra da kurur.
  Köpeklerin koku hassasiyetlerine benzeyen güçlü bir koku alma duyuları vardır. Bu özelliklerini genelde karada avlanmak, iletişim kurmak ve tehlikeyi sezmek için kullanırlar.
  Kafatasının üstüne yerleştirilmiş olan gözleri ve burun delikleri, suya yarı dalmış durumda yüzerken su samurlarına yüzeyden yukarısını görebilme ve nefes alabilme imkanı sağlar.
 2. Fatma
  Administrator

  Nehir ve göl kıyılarında yaşayan etçil bir canlıdır. Kurbağa fare ve balıklarla beslenir. Yuvası karada olmasına rağmen girişi suyun içindedir. Yuvasının içini kuru tutar. Özelikle yaprak ve yosunla doldurur yuvasını.
+ Yorum Gönder


su samuru,  su samuru yuvası