+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Japon balıkları ve melek balıkları bir arada nasıl bakılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Japon balıkları ve melek balıkları bir arada nasıl bakılır
  Japon balıkları ve melek balıkları bir arada nasıl bakılır
  Latince Adı: Pterophyllum scalare

  Habitatı ve Anavatanı: Amazon nehri, Kolombiya, Brezilya ve Peru, Oyapock nehri (Fransız Guyanası), Essequibo (Guyana) drenajı

  Beslenme Biçimi: Hem etçil Hem otçul.Besin olarak, bitkisel ve hayvansal yemlerle beslenmelidir. Artemia, su piresi, haşlanmış ıspanak parçaları, marul melek balığının karşı koyamayacağı yem çeşitleridir. Ancak yemleme yaparken tıpkı Discuslarda olduğu gibi, balık yemi yedikçe yem vermeniz gerekmektedir. Bunun nedeni ise artık yemlerin tabanda birikerek su değerlerini bozmaması gereğidir.

  Üreme döneminde gerek yavrulara gerek anne babaya bol proteinli yemler verilmesi gerekir. Yavrular ilk 1 aylık süre zarfında günde 4-5 kez olmak şartıyla artemia ile beslenmelidir. Çift ise, su piresi yiyebileceği büyüklükte hayvansal gıdalarla beslenmelidir. Böylece gerek yavruların hızlı büyümesi, gerekse yorgun düşen çiftin diğer yumurtlama dönemine dek kendini toparlanması sağlanmış olur.


  japon-bal-klar-.jpg
  Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

  Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkeklerin kafaları daha hörgüçlüdür. Tüp çıkarma zamanında kesin ayrım yapılabilir. Ekeklerin tüpü daha ince ve sivri; dişilerinki daha kalın ve yuvarlak uçludur.

  Üreme: Dik bir yüzeye, büyük bir bitki yaprağına düz yumurta dökerler, anne ve baba yumurtaları beraber korur. Üreme için 10-15 balığı bir araya koyup aralarından eş seçtirmek başarı olasılığını arttıracaktır.

  Sıcaklık: 24°C - 30°C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm.

  En Az Akvaryum Hacmi: 150 litre, akvaryum yüksekliği en az 40 cm olmalıdır.

  Su Sertliği: 5 - 13 °dH

  pH: 6.0 - 8.0

  Genel Yorum: Gösterişli balıklardır. Çoğu hobicinin akvaryumunda bulunmaktadır ya da bulunmuştur. Avlayamayacağı boydaki balıklar için tehlikesizdir. Büyük Melekler, Neon gibi küçük balıkları yutarlar.Çok farklı renklerde ve vücut formlarında melekler bulunmaktadır. Lepistes, Japon Balığı gibi türlerle beraber bakılması uygun değildir. İyi bakıldığında çok hızlı gelişirler. Discusla beraber beslenmesi önerilmez. Discusun bağışıklığı olmadığı mikroplara karşı bağışıklığı vardır. Discusa mikrop taşıyıcılığı yapabilir.

  Ömür süreleri, balığın bakım şartlarına göre değişmektedir. İyi bakıldığında 10 yıldan fazla yaşayan melek balıklarının olduğu bilinmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Japon baliklari çok farkli bir güzellikleri olan kafalarinda hörgüçleri olan bir balik türüdür. Bu balik türün de cinsiyet ayrimi yapmak çok zordur. Japon baliklari hem etçil hem de otçul olarak beslenmektedirler. Bir çok yerde bulunmaktadirlar.
+ Yorum Gönder


melek balığı,  japon balıklarının cinsiyet ayrımı,  melek balığı anavatanı